Когато лимфната система не работи правилно, телата ни не могат да премахват токсините, да се борят с вирусни, гъбични и бактериални заболявания или да регулират количеството течност в нашите тъкани. За да можем да постигнем максимално здраве, тази система трябва да функционира добре и лимфната течност да тече.
Това е сложна система, която включва органи, възли и съдове, които изпълняват три основни функции: баланс на течностите, абсорбция на мазнини и имунологична защита.
Когато кръвта достига капилярите, започва да се освобождава течност от тънкостенните капиляри и да се влива във всички тъкани в организма. Тази течност, наречена интерстициална течност, облива тъканите с хранителни вещества и газове, докато се излива върху клетките.
Клетките абсорбират хранителни вещества и кислород и отделят техните отпадъчни продукти обратно в интерстициалната течност. Деветдесет процента от интерстициалната течност се абсорбира от венозните капиляри, за да се рекомбинира с кръвта и да се върне обратно към сърцето. Останалите 10% от интерстициална течност, вече наричана лимфа, протича през лимфната система и се филтрира през лимфните възли, преди в крайна сметка, да бъде върната в кръвния поток.
Ако лимфната система не работи правилно, интерстициалната течност се натрупва в тъканите и лимфната течност не е правилно филтрирана и почистена, преди да се върне в кръвния поток.
Циркулация на лимфата
Лимфната система не разполага с голяма помпа като сърцето, за да задвижва течността през съдовете. Вместо това, телата ни разчитат на нашите мускули, за движение на течността. Нашите диафрагма и гръден кош, както и кръвта, изпомпвана през телата ни, подпомагат това движение. Но движението на тялото и упражненията са основен метод за движение на лимфата. Заседналият начин на живот намалява лимфния поток с 94%.
Защо е важно да движим нашата лимфа?
Лимфата съдържа лимфоцити (бели кръвни клетки: Т-клетки, В-клетки, както и естествени клетки-убийци), които търсят и убиват патогени. С филтрирането на течността през лимфните възли, концентрацията от лимфоцити почиства течността преди да се върне в кръвта. Ако течността се връща и не тече правилно, тя става вискозна. Течащата течност може да се сгъсти, докато стане с консистенция на извара.
Течностите и отпадъците не се промиват правилно от клетките, бактерии и други чужди нашественици не се филтрират и унищожават правилно, като това може да доведе до заболявания, включително и рак.
Как да движим лимфата през тялото и да подпомoгнем лимфната система?
Основният начин да движим лимфата в тялото е чрез движение от всякакъв вид. Ходене, огъване, разтягане – всякакви движения ще помогнат на лимфното движение. За да я раздвижите наистина, скачайте. Скачайте нагоре, скачайте на въже или за най-добър резултат, скачайте на мини батут за 15-20 минути на ден.
От полза също ще бъде и масаж, включително самостоятелен масаж. Това ще помогне с потока и ще придвижи вискозната течност през системата. Намерете масажист терапевт, който е сертифициран в лимфния масаж.
Не забравяйте да се хидратирате добре с чиста (за предпочитане с изворна) вода. Цвеклото, ягодите и черешите стимулират лимфната система. Един здравословен хранителен режим, който се състои от 80% сурови зеленчуци и плодове, поддържа здравословна лимфна функция, както и общото здравословно състояние.
Един от най-популярните кръвни пречистватели на медицината Аюрведа, манджиста, е отличен лимфен тоник. Препоръчват се астрагал, ехинацея, хидрастис, американски лаконос или чай от корен от диво индиго. Детоксикация на кръвта, топла и студена хидротерапия, прочистване от кандида и подскачането на батут са важни компоненти за детоксикация на лимфата.
Така че станете от дивана, подскачайте и се хранете правилно, за да детоксикирате лимфната система. Това е най-малкото, което можете да направите за тази система, която работи толкова усилено, за да ви защити.
Свързани статии:
Имам ли далак и мога ли без него?
Ябълковият оцет – чудесен еликсир за здравето
4 начина, с които сухото четкане на тялото помага на здравето и настроението
Автор: biopogled.com
Коментари