Блог

Болят ви китките и пръстите? Как да се предпазим от синдром на карпалния тунел

Болят ви китките и пръстите? Как да се предпазим от синдром на карпалния тунел

Ако вашата работа или хоби изискват дълго време да работите с компютърна мишка, клавиатура или касов апарат, да използвате отвертка, да дърпате струни на музикален инструмент или да правите друг повтарящи се движения с ръцете си, може да сте изложени на риск от болезнено състояние, наречено синдром на карпалния тунел. Същото може да се появи, ако работите с парен чук или друга вибрираща машина.


 

Синдром на карпалния тунел обикновено включва поява на изтръпване, мравучкане, парене и болки в палеца, показалеца и средния пръст. В началото тези симптоми се „обаждат” посред нощ или след продължителен период на повтарящи се движения. Разтърсването на ръката често носи облекчение. Тъй като състоянието се влошава, дискомфортът зачестява. При тежки случаи болката може да се усеща от китката до предмишницата и да стигне дори в рамото. Изтръпването на пръстите може да стане постоянно, а мускулите на палеца могат да отслабнат, причинявайки загуба на сила и координация при захват.


 

Научете за други „офис” болести:


Столът – моя враг


Синдром на компютърното зрение

 

Малко анатомия: Карпалният тунел е тесен проход в китката, през който минават нервите, кръвоносните съдове, както и девет различни сухожилия. Повтарящи се движения или определени медицински състояния могат да причинят сухожилията да набъбнат в този тунел, което намалява притока на кръв и оказва натиск върху средния нерв, който контролира движението и усещането в палеца, показалеца, средния пръст и едната страна на безименния пръст. (Средният нерв не контролира кутрето, така че, ако симптомите се простират към малкия пръст, най-вероятно има друга причина за състоянието).


 

Най-често срещаната причина за синдром на карпалния тунел е повтарящо се движение на ръката, особено с огъната – веднага се сетихте за компютърната мишка, нали? Ако работите постоянно с компютър, може да правите няколко лесни упражнения за предотвратяване на синдрома на карпалния тунел. Те поддържат здравето на сухожилията, насърчават притока на кръв и укрепват мускулите:


 

Кръгове с китките. Въртете двете китки по пет пъти във всяка посока


 

Опъване на палеца: Протегнете едната ръка и хванете палец а на другата. Издърпайте го навън и назад, докато не почувствате леко разтягане. Задръжте за 5-10 секунди и освободете. Повторете три до пет пъти на всеки палец.


 

Разтягане на петте пръста. Разтворете пръстите си далече един от друг като ветрило и задръжте за 5-10 секунди. Повторете 3-5 пъти.


 

Стискане с пет пръста. Стиснете малка гумена топка здраво в едната ръка 5-10 пъти. След това изпънете пръстите на ръцете. Повторете с другата ръка.


 

Вдигане на тежести с китките. Опрете ръцете на масата , така че китките да са на ръба с дланите нагоре. Поставете леко тегло до половин килограм и вдигайте китката нагоре десет пъти. Постепенно може да увеличите теглото до 2 килограма и упражнението до 40 повторения.


 

Опъване на китките. Заемете същата позиция с опрени подмишници на масата, с китки във въздуха и с длани надолу. Опънете нагоре китките по десет пъти.


 

Синдромът на карпалния тунел е състояние, което може да направи работния ден наистина болезнен. Ако изпълнявате тези прости упражнения можете да се предпазите от развитие на състоянието или избегнете сериозни поражения.


 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
http://imbuebody.com/
Предишна статия
Учените потвърдиха: 25 минути медитация всеки ден намалява стреса значително

Учените потвърдиха: 25 минути медитация всеки ден намалява стреса значително

Следваща статия
Хитрини и съвети как да разпознаем и отстраним химията от плодовете и зеленчуците

Хитрини и съвети как да разпознаем и отстраним химията от плодовете и зеленчуците

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар