Блог

Отгледаха сърце само от стволови клетки

Отгледаха сърце само от стволови клетки

 

Нуждата от донор на сърце може и да изчезне след няколко години, след като изследователи от Масачузетската обща болница са отгледали функционираща сърдечна тъкан от добити от кожни клетки стволови клетки. Резултатите са публикувани в журнала Circulation Research.

 



Новата техника може да доведе до производство на сърдечна тъкан от клетъчен материал на пациента, което ще премахне нуждата от намиране на подходящ донор и ще намали вероятността от имунна реакция.

 



Да се отгледа цяло сърце от клетки не е възможно. Трябва да има матрица, която да придаде форма на клетките. При естественото протичане на процесите тази матрица, наричана екстрацелуларен матрикс, се генерира от отделяни от клетките протеини.

 

 


"Производството на функционираща сърдечна тъкан е свързано с няколко предизвикателства," казва водещият автор Жак Гюет. "Трябва да се осигурят поддържаща сърдечна функция матрица, специализирани сърдечни клетки и поддържаща среда, за могат клетките да се "заселят" в матрицата и да формират зряла тъкан, извършваща сложни сърдечни функции."

 



Вместо да отгледат екстрацелуларни матрикси, което би отнело време, учените са използвали сърца от 73 донори, определени като неподходящи за трансплантация. Екипът е отделил от сърцата екстрацелуларния матрикс с дезинфекциращ разтвор, който е отстранил всички живи клетки и е оставил матрица за нов клетъчен материал.

 


За да посади в матрицата клетки, екипът е използвал нов метод за превръщане на кожни клетки в стволови клетки, който разчита на трансфер на информация чрез РНК. Плурипотентните стволови клетки са били програмирани да се развият като сърдечни мускулни клетки, а след това са били поставени в естрацелуларния матрикс. В рамките на няколко дни те са се превърнали в контрактираща мускулна тъкан. Растящото сърце е било поставено в биореактор с хранителен разтвор. След 14 дена изследователите са открили плътни области от незряла сърдечна мускулна тъкан, която е контрактирала нормално при електрическа стимулация.

 



"Регенерирането на цяло сърце е дългосрочната ни цел, от която ни делят няколко години, а в момента работим върху създаването на миокардни пластири, които биха могли да заместват увредена при удар или сърдечна недостатъчност тъкан," казва Гюет.

 

 

Свързани статии:

 

Митове за сърцето

 

10 храни за здраво сърце

 

Пресни плодове за здраво сърце

 

 

Източник: Здравница

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Рецепти за лековити тинктури

Рецепти за лековити тинктури

Следваща статия
 Предстои информационна и скрининг кампания за болестите на щитовидната жлеза

Предстои информационна и скрининг кампания за болестите на щитовидната жлеза

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар