119 895 здравноосигурени българи от всичките около 6 милиона изрядни платци на вноски смениха личния си лекар през юни т.г. През същия месец на миналата година на ново джипи са заложили 177 711 души, съобщиха от НЗОК.
Промяната може да се извърши още веднъж в годината - през декември. Най-честата причина за прекратяване на отношения с джипито е или смяна на местоживеенето, или ако осигуреният се е скарал с досегашния си доктор. Разрив много пъти предизвикват недостигащите направления. Според данните на НЗОК най-много граждани са сменили фамилния си доктор в София - те са 21 293-ма, а през юни м.г. са били 36 436. На второ място е Пловдив - 17 750 души т.г. срещу 20 262 през юни м.г. Над 580 000 българи нямат личен лекар.
С индивидуална жалба до директора на регионалната каса осигурените могат да изберат друго джипи по всяко време на годината, ако тяхното е починало, ако са сменили неочаквано адреса си или ако напрежението с настоящото е нетърпимо. Тогава директорът на местната каса се произнася по конкретния случай.
Здравният министър д-р Петър Москов се срещна с БЛС. „Ведомството ще формира и ще определи кои заболявания в кои пакети ще влизат, но лекарският съюз трябва да изработи и приложи стандартите, по които да се провежда лечението”, каза Москов. Според него докторите в България са станали жертва на политическа недобросъвестност, довела до изкуственото разделяне и противопоставяне на различните специалности. “Тази политика превърна лекарите във високообразован пролетариат и аз се радвам, че БЛС вижда реалните проблеми и има волята да ги реши”, посочи министърът. Той е категоричен, че системата страда от непрозрачност и лошо финансиране.
Свързани статии:
Личните лекари ще изпращат болничните и по електронен път
Приемат документи за Личен асистент
Източник: Труд.bg
Коментари