Докато спите - хъркате, събуждате се през нощта и силно се потите, сутрин пък имате главоболие, а през деня сте прекалено сънливи.
Това са част от симптомите, които сигнализират за скрита сънна апнея (б. р. - спиране на дишането по време на сън). Издават я също напълняване, нощното ставане до тоалетна, сухота в устата при събуждане, раздразнителност, депресия, трудна концентрация, намалено либидо и работоспособност.
Това съобщиха специалисти от многопрофилната болница в Бургас, където в УНГ отделението вече се изследват нарушенията на съня като апнеята.
„Проблемът става все по-популярен в света, но в България не му се отделя достатъчно внимание нито от общопрактикуващите лекари, нито от специалистите“, обясни д-р Даниел Петков, началник на УНГ отделението. Една от причините е, че лечението на сънната апнея не се покрива от НЗОК и затова се неглижира от семейните доктори.
Хората с нелекувана сънна апнея обаче спират да дишат многократно по време на сън. Това означава, че мозъкът и останалата част от тялото не си набавят достатъчно количество кислород. Ако не се вземат мерки, заболяването води до развитието на сериозни проблеми като високо кръвно налягане, инсулт, сърдечна недостатъчност, аритмии и инфаркт, диабет, депресия, влошаване на разстройството с дефицита на вниманието и хиперактивност.
Сънната апнея се установява по няколко начина, сред които е проследяването на пациента с апарат, докато спи (полисомнография) и ендоскопско изследване. То се извършва при изкуствено предизвикан сън в самото отделение. Човекът се приспива с упойка, а лекарят оглежда с апарат горните и долните дихателни пътища, гърлото, носоглътката. Такава диагностика досега се прилагаше само в центровете по медицина на съня в София и Пловдив, но вече и в морския град.
Свързани статии:
Как да се избавим от досадното хъркане
Метаболитен синдром – организмът алармира!
5 изненадващи признака за проблеми със сърцето
Източник: Труд.bg
Коментари