След поредния профилактичен преглед резултатите от изследванията са „гранични”. Ту кръвната захар е леко повишена, или пък холестеролът бавно пълзи нагоре, кръвното скача (но се успокояваш, че е от стреса), килограмите вероятно са в повече. Махаш с ръка – нищо ти няма! Махаш с ръка, но не подозираш, че обединението от тези „незначителни” изменения в показателите водят до много сериозна опасност, описана като МЕТАБОЛИТЕН СИНДРОМ. Състоянието е открито преди двайсетина години и днес е толкова разпространено, колкото и обикновената настинка. От метаболитния синдром са засегнати 20-30% от хората в развитите страни.
Вече започваш да си обясняваш „неразположението” и постоянните оплаквания!? Метаболитният синдром сам по себе си не е болест. Той е комбинация от рискови фактори – високо артериално налягане, повишена кръвна захар, повишение нива на холестерола и затлъстяване в областта на корема. Когато са в комбинация обаче, те усложняват здравословното състояние много повече като повишават риска за сърдечно-съдово заболяване, което може да доведе до инфаркт или инсулт, а така също повишават риска за развитие на диабет и на други ендокринни заболявания.
Рискови фактори за метаболитен синдром:
Обиколка на талията над 103 cm за мъже и над 88 сm за жени
Серумно ниво на триглицеридите >150 mg/dL
Серумно ниво на „добрия” HDL-холестерол <40 mg/dL за мъже и <50 mg/dL за жени
Повишено артериално налягане >130/85 mmHg
Повишено серумно ниво на глюкозата на гладно >100 mg/dL
Изброените показатели са в много деликатен баланс. При промяна дори в един от тях, постепенно се отключват механизми в организма, които водят до усложнения във всички системи. Основните причини за Метаболитния синдром са познатите „виновници” на съвремнното ежедневие - хранителен режим с повишено съдържание на мазнини и въглехидрати, алкохол, тютюнопушене и липсата на достатъчна физическа активност. При 5% от хората с нормално телесно тегло, 22 % с наднормено и 60 % със затлъстяване се среща метаболитен синдром. 45 % от хората, чието тегло постоянно прогресира с повече от 2,3 кг за всяка година, рискуват да развият метаболитен синдром.
Щом е само „синдром”, а не истинска болест, значи не е опасно? Напротив! Метаболитният синдром повишава риска за развитие на захарен диабет тип 2 с 9 до 30 пъти и повишава риска за развитие на сърдечно-съдово заболяване с 2-4 пъти. Състоянието е свързано с натрупване на мазнини в черния дроб (мастна стеатоза), които поддържат възпаление и има риск за развитие на цироза. Бъбреците също могат да бъдат засегнати (може да се отчете с висок албумин в урината). Други проблеми са развитието на сънна апнея (нарушение на дишането по време на сън), подагра, повишен риск за развитие на деменция с напредване на възрастта и когнитивни нарушения.
Преди да посегнат към медикаментите, лекарите ще предложат промяна в начина на живот . Обикновено строга здравословна диета (Средиземноморската диета със зехтин, риба и зеленчуци, например) и редовни физически упражнения нормализират показателите. Може да се наложи и терапия с медикаменти, понижаващи артериалното налягане, холестерола и липидите, но те имат доста странични ефекти и повлияват баланса в останалите системи.
Природата също има някои доказани „супер оръжия” срещу Метаболитния синдром:
Черните боровинки доказано подобряват инсулиновата чувствителност на организма (не се налага засилено производство на инсулин, което води до диабет). Ценните полифеноли в тях смъкват кръвното налягане и повлияват положително нивото на лошия холестерол. Резултатите от американско изследване с пациенти с метаболитен синдром, които приемали 8 седмици шейк от замразени боровинки, са повече от обнадеждаващи.
Есента предлага друго ефективно средство – ябълката, която намалява с 27 % вероятността за развитие на метаболитен синдром. Редовният прием на ябълки и ябълкови сокове намалява с 30% вероятността за повишено диастолично кръвно налягане и с 36% вероятността за повишено систолично кръвно налягане. Потребителите на ябълкови продукти имат 21% намален риск от повишаване на обиколката на талията - все предпоставки за сърдечно-съдови заболявания и за Метаболитен синдром.
Хромът е минерал в човешкото хранене с доказан ефект в борбата с диабет тип 2 и неговия предшественик - инсулинова резистентност. Не случайно признаците на дефицит на хром в организма са същите като признаците на Метаболитния синдром. Редица диети за отслабване и за превенция на диабет включват приема на хром под формата на хранителна добавка (таблетки).
Канелата също е от полза за облекчаване на симптомите на диабет, чрез повишаване на ефективността на инсулина. Мляко с повечко канела и с по-малко захар е идеалната здравословна напитка за есента.
Пробиотиците са полезните бактерии в червата, които се борят с последиците от нездравословната диета и по този начин повлияват положително на рисковите фактори за Метаболитен синдром. Бифидобактериите подобряват инсулиновия метаболизъм и намаляват нивата на холестерола. Приемът на качествено кисело мляко и на хранителни добавки с жизнени лактобацили е изключително полезно.
Коментари