Медицината различава различни форми на анемия: някои от тях са свързани с храненето, а други са последица от различни заболявания: напр. таласемия, наследствена анемия ( сърповидно-клетъчни нарушения), апластична анемия, след загуба на кръв , анемия, дължаща се на ензимни нарушения и много още.
Лекарите различават желязодефицитна анемия, недоимъчна - с липса на витамин В 12 ( пернициозна анемия) , с липса на фолиева киселина. Позната е още болестта хлороза( младежко малокръвие). Диетолозите говорят за средиземноморска анемия, а по народному е известна като малокръвие, обяснява известният билкар Васил Канисков.
Наборът от билки, храни и допълнителни натурални продукти е голям и добре познат, но ето няколко по-малко известни рецепти при анемия, свързана с храненето:
1. Сутрин на гладно се изпива по 1-2 суп.л. (за възрастни) и 1-2 ч.л. (за деца) от виното Малага (червено сладко вино). Отварата се прави на водна баня като към 500-700 мл. гъсто червено вино се прибавя пудра захар, докато спре нейното разтваряне. Тогава се добавят счукани 8-10 зърна карамфил и пакетче мляна канела (на прах). Сместта се съхранява в подходящ съд на студено. Преди употреба се разклаща.
2. Вечер се залива 1 ч.л. стрък и листа от бял пелин (Artemisia absinthium L.) с 250 мл. вряща вода. Кисне цяла нощ. Сутринта на гладно се изпива 100 мл. от запарката, останолото количество се приема на 3-4 пъти през деня, преди нахранване.
3. Сокът на 1 добре изтискан пресен лимон се прибавя към 100 мл. вода, като се разбърква добре. За деня се приема на няколко глътки по 3-4 пъти 10-15 мин. след храна.
4. Вместо вода да се изпива по 1 л. отвара от семената на различни житни култури (пшеница, ръж или посевен овес), подсладена с тъмен мед. Приготвя се като 1 шепа зърно се поставя в 1 л. вода и се вари, докато зърната се разпукат. Оставя се да изстине ,след което се изстисква добре и се прецежда през тензух.
5. Сутрин на гладно да се изяжда по 1 прясно листо от широколист живовляк (Plantago major L.)
6. Всекидневно да се консумира в продължение на 40 дни манов мед. За възрастните : 1 суп.л., за деца- по 1 ч.л.
7. Да се засили консумацията на градински магданоз- корени, стрък и листа. По 2-3 стръка с корените дневно, може и на салата. Да се включат и орехи, пресните ядки са за предпочитане.
Свързани статии:
Лападът – природният лечител на анемия, псориазис и диабет
7 суперхрани, които помагат в борбата с анемията
Лешниците помагат при диабет, анемия, камъни в бъбреците и много други заболявания – вижте кои
Хапвайте всеки ден месо срещу анемия
Автор: zdravnitza.com
Коментари