Блог

Обикновена или електрическа четка за зъби?

Обикновена или електрическа четка за зъби?

Електрическите четки за зъби вече са се превърнали от години в ежедневие за някои хора. Те ги предпочитат, защото смятат, че резултатите от тях са по-добри – по-чисти зъби и минимално натрупване на плака. Това, разбира се, означава, че ще посещаваме своя зъболекар по-рядко или поне ще ограничим срещите си с него до рутинен профилактичен преглед.
 

 

Много от нас може би си задават въпроса дали електрическата четка за зъби наистина е добра инвестиция, т.е. дали тя ще ни донесе повече ползи от обикновената.
 

 

Истината е, че техниката ни на миене на зъбите, а не самата четка, е от значение. Всичко е въпрос на предпочитание и добри хигиенни навици – без значение с обикновена или електрическа четка си мием зъбите, все пак трябва да използваме конец за зъби, вода за уста и да не пропускаме прегледа при зъболекаря на половин година. А това кой тип четка ни се струва по-привлекателен зависи от личността ни, зъбите ни и отношението ни към модерните приспособления и уреди.
 

 

Електрически и (ултра)звукови четки за зъби

Електрическите четки за зъби за първи път се появяват в САЩ през 60-те години на миналия век. Днес има десетки различни марки електрически четки с безброй вариации на помощни свойства, включително презареждащи се батерии, компактен дизайн, вградени остри влакънца за оптимално почистване.
 

 

Двата основни вида четки за зъби, използващи батерии като източник на енергия, са електрическите и звуковите – а разликата между двата вида в действителност опира основно до числата.
 

  • Електрическа четка за зъби: С 3000 до 7000 въртящи движения в минута, електрическата четка за зъби повтаря движението, което обикновено прави ръката. Влакънцата на тези четки или се въртят или се движат напред и назад, за да помогнат за премахването на плаката и ограничаването на гингивита.
  • Т.нар звукова четка за зъби: Предлагащи 30000 до 40000 оборота в минута, тези четки правят вибриращи движения напред и назад. Бързото движение е претенцията за слава на и да мием зъбите си с нежни движения;
  • трябва да внимаваме да не търкаме прекалено дълго или прекалено силно;
  • трябва да се уверим, че сме изчеткали всеки зъб и всяка пролука.



Най-важното е да си мием зъбите така че да постигнем желания ефект. Това ще ни помогне да намалим риска от парадонтоза, развалянето на зъбите (кариесите) и венците.

 

Свързани статии:

Развенчаният мит за кариеса – възможно ли е да възстановим зъбите си сами?

Как да избегнем чувстителността на зъбите

Как да излекуваме кариесите си с натурални средства

 

Автор: zdrave.bg

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Кога добрият сън е възможен

Кога добрият сън е възможен

Следваща статия
“Златна“ или „оловна“ е водата, която пием всеки ден и какво трябва да знаем за нейния състав?

“Златна“ или „оловна“ е водата, която пием всеки ден и какво трябва да знаем за нейния състав?

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар