Блог

Как да избегнем зимния грип

Как да избегнем зимния грип

Епидемиолозите вече очакват началото на грипа у нас. Прогнозите за протичането и разпространението му не са придружени с притеснения, по-различни от миналогодишните. Пикът ще бъде през месец януари, а дотогава може да си направите противогрипна ваксина, да вземате имуностимулатори по схема или да засилите общо защитата на организма чрез природни срадства и разнообразно хранене. 

 

 

Грипът е силно заразен и инфекция настъпва при вдишване на въздух, в който са попаднали капчици с грипни вируси от смях или кихане на болен човек от грип. Възможно е заразяване да стане при директното им попадане върху лигавицата на носа, устата или очите при целуване, ползване на общи прибори за хранене, или една и съща кърпичка.

 

 

Заразяването с грипни вируси намалява, ако:

  • Проветрявате помещението, в което прекарвате голяма част от денонощието.
  • При кихане слагате носна кърпа пред устата или носите маска.
  • Често измивате ръцете си със сапун.
  • Излизате навън с шал, шапка, с топли дрехи и обувки.

 

 

Не всички членове в един колектив се разболяват от грип. Това се обяснява с индивидуалните различия в състоянието на имунната им система.

 

 

Ето няколко начина за засилване на имунната защита:

 

Профилактична ваксина срещу грипни вируси група А и В. Имунитетът се изгражда за около две седмици след поставянето на ваксината.

 

Хората, които имат резерви към ваксините могат да се доверят на имуномодулаторите. Сега е подходящото време да се започне профилактиката с тях. Освен това, имуномодулаторите предотвратяват сериозните рискове от бактериални усложнения като бронхити и пневмонии.

 

Съществуват и хомеопатични средства за повече устойчивост на организма към грипа и грипоподобните инфекции.

 

Витаминът, от който най-много се нуждае организмът, е витамин С като превантивна мярка срещу грип и други вирусни заболявания. Витамин С активира дейността на левкоцитите (бели кръвни клетки), които разрушават, поподналите в тялото вируси.

 

Чай от джинджифил със своето мощно противовъзпалително действие подсилва имунитета и повишава изпотяването, а по този начин и улеснява отделянето на патогените от организма.

 

Чай от ехинацея укрепва имунната система и срещу грипни вируси. Тъй като в ехинацеята се съдържа ензим, който разрушава вирусната невраминидаза, благодарение на която вирусите преодоляват защитата на организма.

 

Отвара от еупаториум (див коноп) стимулира имунната система и според много фитотерапевти е най-доброто билково средство срещу грип.

 

Годжи бери е вкусна "суперхрана” за имунната система. Подобрява настроението паметта и укрепва сърцето. Може да пиете чай от годжи бери или да ги добавите като сушен плод към купичка със сурови ядки.

 

Хранете се с разнобразна по състав храна. Пчелен мед, ядки, зеленчуците и плодовете засилват имунната защита заради съдържанието на витамин С, цинк, селен.

 

За хората, които са закалени, грипът не е опасен. Укрепването на имунната защита не става за ден или два, но може да започне от сега.

 

 

Свързани статии:

В атака срещу грипа!

20 начина да стимулираме имунитета си без ваксина

За и против ваксините

 

Автор: ladyzone.bg

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Хирудотерапия или как да се лекуваме с пиявици

Хирудотерапия или как да се лекуваме с пиявици

Следваща статия
Как да се отървем от непоносимото главоболие?

Как да се отървем от непоносимото главоболие?

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар