Спешен пациент може да се лекува във всяка страна на ЕС, когато е здравноосигурен и да бъде обезщетен, ако здравната каса в родината му покрива лечението. Това реши Европейският съд в Люксембург по дело на румънка, постъпила за лечение в родината си, но в болницата липсвали легла и консумативи. Затова тя решила да отиде на лечение в Германия, още повече, че състоянието й било спешно.
В решението се посочва, че европейците имат правото да бъдат обезщетени за платено лечение в ЕС, когато са здравноосигурени. Според съда държавата на постоянно пребиваване не може да откаже разрешение за лечение другаде в ЕС, когато лечението, от което се нуждае пациентът, е сред покриваните от нейното законодателство здравни услуги и когато на територита й пациентът не може да получи това лечение своевременно предвид здравословното му състояние и вероятното развитие на болестта.
"Липсата на лекарства и на медицински материали може да се окаже пречка в държавата по местопребиваване своевременно да бъде получено съответното ефикасно лечение", посочва съдът. Уточнява се, че невъзможността за лечение трябва да се преценява общо за всички болници в държавата по местопребиваване на пациента, които са в състояние да предоставят съответното лечение, както и предвид срока, в който лечението може да бъде получено своевременно.
Съдът стига до извода, че не може да се откаже разрешението за възстановяване на направените в чужбина медицински разходи, когато липсата на лекарства и медицински материали от първа необходимост е пречка здравноосигуреният гражданин своевременно да получи болнично лечение в държавата по местопребиваване.
Свързани статии:
Младежи решиха кризата със Спешна помощ със собствени усилия
1 552 434 българи получават безплатни лекарства
Електронното здравеопазване ще глътне поне още 10 млн. лева
Автор: ehograf.info
Коментари