Ако се нараните с ръждясал предмет, или се набодете на пирон, най-добре веднага отидете на лекар, който да ви направи инжекция против тетанус. Но всъщност заразата не се крие в самия ръждясал предмет, а в самата земя. Бактерията на опасния тетанус са широко разпространени навсякъде в природата. Микроорганизмите не са устойчиви на външната среда, но спорите могат да останат заразни в почвата в продължение на много години.
Важно е при всяко нараняване целостта на кожата да се постави инжекция против тетанус, защото той една от най-тежките инфекциозни болести. Неговата бактерия отделя силно токсично вещество, което уврежда нервната система и червените кръвни телца. Попадналият в организма причинител се размножава, токсинът достига до мозъка и нарушава предаването на импулсите до мускулите.
След заразата се появява спазъм на дъвкателната мускулатура и челюстите се стягат много силно, а мимиката на лицето се изкривява и говорът и дъвченето се затрудняват.
Болният от тетанус получава гърч, при който тялото се извива като дъга, а най-мъчителното е, заразеният е в пълно съзнание, което прави гърчовете още по-мъчителни.
Тъй като болестта в повечето случаи има фатален край, е много важно децата да бъдат ваксинирани против тетанус, а възрастните да спазват реваксинациите през 10 години.
При нараняване профилактично се бие инжекция против тетанус, ако от последната имунизация са изминали повече от 6 месеца.
Страничните реакции при инжектирането е подуване, зачервяване, болка в мястото на апликацията, понякога болката е и на по-широка площ. Може да се получи леко общо неразположение и повишаване на телесната температура, но оплакванията отшумяват до няколко дни.
Свързани статии:
Как да се предпазим от фатално заразяване с тетанус
Съдът отмени глобата от 50 лв. за отказана от родител ваксина
Автор: lechitel.net
Коментари