Лаборатория "Здраве" съобщи, че над сто русенци, най-вече жени, се възползвали от промо цените на пакета от изследвания на полови и щитовидни хормони. Анализът на резултатите от изследванията показва, че най-често срещани са заболяванията, свързани с патологични стойности на хормоните TSH и Пролактин.
Става въпрос за заболяването тиреоидит на Хашимото, което е открито при близо 30% от изследваните в лаборатория „Здраве“. Това заболяване на щитовидната жлеза доминира сред всички други и лошото е, че засегнатите пациенти са във възрастовата група 25-35 години. Сред вероятните причини за тиреоидита на Хашимото са стресът, напрегнатият начин на живот, липсата на йод в храната, наследствената обремененост. Не трябва да се забравя, че Русе е ендемичен район за заболяванията на щитовидната жлеза и че процентът на засегнатите от това автоимунно заболяване е висок, категорични са от „Здраве“.
Специалисти съветват при тази диагноза пациентите да си направят изследване за антителата ТАТ и МАТ, които ще потвърдят, че става въпрос за заболяването тиреоидит на Хашимото. Тези изследвания също се правят в СМДЛ „Здраве“, уточни д-р Дарина Михайлова, специалист по клинична лаборатория в „Здраве“.
Резултатите от изследванията показват още, че на второ място след Хашимото са случаите с нарушения в стойностите на половите хормони LH и FSH, говорещи за проблеми при забременяване.
Резултатите при някои жени пък са показали високи стойности на тестостерон, дължащи се вероятно на заболяване на надбъбречната жлеза“.
В рамките на три месеца, самостоятелната медико-диагностична лаборатория „Здраве“ предостави изследване на поевтинен пакет от общо шест важни и взаимносвързани хормони, чиито баланс определя качеството на нашето здраве. Хормоните са Пролактин, Естрадиол, LH и FSH-хормони, Тестостерон и TSH-хормон.
Общото заключение от изследванията показва, че в кампанията с промоционални цени са се включили предимно хора със здравословни проблеми и че профилактиката все още не се осъзнава като важна за здравето. Колкото по-рано се хване проблемът, толкова по-леко е лечението, убедена е д-р Михайлова.
Свързани статии:
Мелатонин – хормонът на Дракула, или как можем да решим проблемите със съня
Хормонът на прегръдката ни прави моногамни и физически силни
Хормонът лептин потиска апетита - вижте как да засилите производството му
Източник: Здраве Да е
Коментари