Възпалено гърло или възпаление на фаринкса е често срещано заболяване, което засяга повечето хора в даден момент от живота им. Обикновено е симптом на вирусна или бактериална инфекция, като обикновена настинка, макар че някои случаи могат да бъдат причинени от подути сливици или уголемени жлези в областта на шията.
Повечето инфекции на гърлото не са сериозни и обикновено преминават без необходимост от медицинска помощ. Въпреки това, по-острите случаи могат да бъдат нетърпими, карайки някои хора да търсят лечение с антибиотици. За съжаление, търговските антибиотици обикновено се състоят от неестествени съставки, които могат да предизвикат дори повече проблеми в дългосрочен план. Вместо това помислете за следните домашни средства, които са доказани, че естествено лекуват болки в гърлото, ефективно и без странични ефекти.
Солена вода
Гаргарата със солена вода е може би най-известният и най-популярният лек за болки в гърлото, и поради добра причина: тя помага. Освен изтеглянето на влагата от всякакви бактерии, живеещи в гърлото, солената вода изтегля влагата от нашите подути тъкани, като по този начин облекчава възпалението. Освен това, среда от физиологичен разтвор предотвратява нарастването на бъдещи бактерии.
Солената вода има тенденция да работи най-добре, когато към водата са добавени умерени, а не прекомерни количества сол. В идеалния случай, не трябва да добавяте повече от една супена лъжица сол на чаша вода (препоръчва се топла вода). След това правете около три поредни 10-секундни гаргари около три или четири пъти на ден, докато инфекцията не отшуми.
Чесън
Чесънът може да не е най-привлекателното лекарство за болки в гърлото, но вероятно е най-ефективно. Чесънът съдържа множество биологично активни съединения, включително сярното съединение алицин, което притежава значителни антибактериални, антимикробни, антивирусни и противогъбични свойства. Изследвания са показали, че билката може да лекува голям брой инфекции.
За да използвате чесън за тази цел, срежете наполовина свежа скилидка органичен чесън, поставете по една от половинките на скилидката във всяка от бузите и смучете като хапчета за кашлица. Въпреки, че няма нужда да дъвчете парчетата чесън, добра идея е да ги смачкате в зъбите, за да се освободи още повече алицин в устата. Тази програма трябва да се извършва веднъж на ден.
Ябълков оцет
Подобно на чесъна, ябълковият оцет не е най-приятното средство за употреба, но много хора се кълнат в него. Докато ябълковият оцет сам по себе си може да лекува болки в гърлото, смесването на малко необработен суров мед в него може да подобри вкуса и да успокои всяка болка, причинена от инфекция. Лютият червен пипер също е добра съставка за добавяне към ябълковия оцет, поради високата му концентрация на капсаицин, доказано противовъзпалително и обезболяващо средство.
За най-добри резултати, смесете една супена лъжица органичен ябълков оцет (наред с една супена лъжица суров мед или лют червен пипер на прах по желание) в чаша топла вода и пийте сместа след ставане рано сутрин. Ако предпочитате да правите гаргара със сместа вместо да я пиете, поради неприятния вкус, добра идея е да се увеличи количеството на ябълковия оцет във водата на две или три супени лъжици.
Свързани статии:
Народна медицина при възпалено гърло ще ви помогне
Възпаленото гърло може да е сигнал за по-сериозно заболяване
Автор: biopogled.com
Коментари