Риганът е познат и използван по нашите земи още от времето на траките. Той се бере по време на цъфтеж и се ползва целогодишно.
Наричат го още балкански чай, вранилова трева, горски чай, кеклич, овчарски босилек, ориган, риганова трева, та дори и черновръхче.
Съдържа до 1.2% етерично масло, което е главна активна съставка. Той действа стимулиращо на перисталтиката и тонус на червата, засилва секрецията на храносмилателните и бронхиални жлези. Установено и противоглистното действие на билката.
Риганът има изразено сънотворно действие и потиска половата възбуда.
Действа антисептично, противовъзпалително, отхрачващо и нервноуспокоително, казва известният наш билкар Васил Канисков.
Предписват го още при възпаление и болки в стомаха и коремната област, чернодробни и жлъчни болести, запек, лошо храносмилане. А също и при диабет, при остър и хроничен бронхит, трахеит, грип, магарешка кашлица, болки в ушите, коклюш, дори зъбобол.
В българската народна медицина го използват и при болезнена менструация, при екземи, особено при малки деца под формата на бани. А също и при лишеи, обриви и рани.
За бани се препоръчва 20-40 гр. риган, ситно нарязан да се залее с 1 л. вряла вода. След изстиване запарката се изсипва към водата за баня.
А вътрешно се приготвя така: Вземат се по 3-4 суп.л. ситно нарязан риган, залива се с 650 мл. вряла вода, оставя се да кисне, докато изстине, след което се прецежда. Пие се по 2-3 пъти дневно по 200 мл.
Друга рецепта съветва да се вземат 3-4 ч.л. ситно нарязан риган и да се залеят с 1 ч.ч. вряла вода. След изстиване запарката се прецежда и се пие в продължение на 1 ден.
Може да се употребява и във вид на тинктура, която се прави от 70- градусов спирт и 20% билка, като се приема по 20 капки в 50 мл. вода 3 пъти дневно. Успешно се прилага и масления извлек от билката, добит чрез варене на листата: 2-3 капки се слагат 2-3 пъти дневно.
Свързани статии:
Масло от риган срещу инфекция на синусите
Капки риган - най-мощният антибиотик от природата
Розмарин и риган – лечение на диабет, без странични ефекти
Източник: Здравница
Коментари