Блог

Над 13 излишни кг носят риск от рак на маточното тяло

Над 13 излишни кг носят риск от рак на маточното тяло

Малко се знае и се говори за рака на маточното тяло. Това е злокачествено заболяване, което се развива в лигавицата на маточната кухина, наречена на медицински език ендометриум, и разболява най-много жени след рака на гърдата, обясни пред "Труд" д-р Стоян Стоянов. Той е специалист по акушерство, гинекология и онкология в АГ клиниката в университетската болница "Проф. Стоян Киркович" в Стара Загора, както и хонорован асистент в Медицинския факултет в Тракийския университет.

 

 

Ракът на ендометриума е съвсем различен по клинични, хистологични и възрастови характеристики от рака на маточната шийка, независимо че става дума за две части на един и същи орган. Но докато лекари и медии не спират да разясняват за рака на маточната шийка, никой не акцентира върху карцинома на маточното тяло, а това поставя българката в риск да не потърси лекарска помощ навреме. "Различават се два типа рак на ендометриума. Тип 1, който произхожда от жлезни структури на маточната лигавица, той е хормонозависим и засяга по-млади жени, а тип 2 възниква след продължителна менопауза, не е хормонозависим и се среща в по-напреднала възраст", изброи д-р Стоянов.

 

 

Установено е, че ракът на маточното тяло най-често се среща на Хаваите, а най-рядко в Индия, Япония и Кувейт. "Жените от бялата раса, към която принадлежат и българките, боледуват по-често от рак на ендометриума. У нас той поваля 31,4 жени на всеки 100 000 българки, това е висока заболеваемост, която ни поставя на едно от първите места в ЕС", посочи д-р Стоянов.

 

 

Кои жени са в риск? Това са дамите в периода на климакса (периодът, в който половите функции на жената отслабват) и менопаузата (окончателно изчезване на цикъла), като пикът на заболяването е между 50-65 г. В групата до 50 г. се наблюдават само 9% от заболелите. "В нашата клиника най-младата диагностицирана жена е на 30 г.", каза лекарят от Стара Загора.

 

 

Рисковите фактори на заболяването се установяват още в ранна възраст. Този вид карцином по-често се среща при жени с извънменструални кръвотечения, с ранно начало на менструацията при тези, които имат късна менопауза, при нераждали или които приемат хормонозаместителна терапия в климакса. По-застрашени са жените с миома на матката или със синдрома на Щайн-Льовентал, който се развива при момичета в пубертета. Синдромът се проявява с нередовен менструален цикъл, периоди на аменорея (липса на менструация) с различна продължителност, мъжки тип окосмяване (по лицето, крайниците и гениталиите), затлъстяване от мъжки тип (натрупване на мастна тъкан в поясната област), при повишена продукция на мъжки полови хормони", посочи д-р Стоян Стоянов.

 

 

"Още през 1963 г. бе описана триада, често съчетавана с рак на ендометриума. Става дума за диабет, хипертония и затлъстяване. Със затлъстяването обаче се открива по-пряка връзка, тъй като мастната тъкан произвежда т.нар. дефектни естрогени, които, попадайки в кръвообращението, въздействат на маточната лигавица и могат да предизвикат рак на ендометриума", допълни акушер-гинекологът. Доказано е, че при телесна маса от 13,5 до 22 кг над нормалното тегло рискът от рак на маточното тяло е 3 пъти по-висок, а при 50 излишни кг - 9 пъти по-висок.

 

 

Д-р Стоянов съветва жените да се консултират със специалист за всяко извънменструално кървене, ако цикълът им продължава повече от 10 дни или ако забележат генитално кървене след 2 или повече години след последната менструация.

 

 

Ракът на маточното тяло се диагностицира хистологично - взема се тъкан от кухината на матката, която се изледва под микроскоп от патоанатом. "Това може да стане по два начина: чрез кюретаж (пробно абразио) и хистероскопия, която представля въвеждане на оптична система в кухината на матката, за да се огледа и прецизира мястото на биопсията", посочи д-р Стоянов. Двете процедури се извършват с пълна упойка, но вторият метод е по-модерен и по-точен. "Достъп до него има в клиники от високо ниво, каквато е нашата. Друг насочващ метод, макар и не категоричен, за ранна диагноза е влагалищният ултразвук", каза още гинекологът. Чрез него се измерва дебелината на маточната лигавица и ако при менопаузални жени тя е повече от 5 мм, необходимо е пациентката да се подложи на другите описани изследвания. Така ракът се установява преди появата на най-характерния му симптом - кървенето. "Затова аз го извършвам рутинно, независимо от повода за гинекологичен преглед на менопаузалните жени", заяви д-р Стоянов.

 

 

Лечението на рака на маточното тяло зависи от стадия на заболяването, от вида и агресивността на тумора, от разположението му в маточната кухина и степента на прорастване на процеса в мускулния слой. При т.нар. нискоагресивни тумори, които не навлизат в мускулатурата, е достатъчно отстраняването на матката с маточните тръби и яйчниците. "При всички останали случаи хирургичната интервенция е по-мащабна и по-сложна (премахват се и лимфните възли). Подобни операции могат да се извършват в клиники от трето ниво като нашата", каза д-р Стоянов.

 

 

Обикновено оперативното лечение се следва от лъче- и химиотерапия. А какви да бъдат идивидуалните дози и препарати, показват имунохистохимичните изследвания, които се извършват във високотехнологични лаборатории на патологоанатомичните отделения. "Старозагорската университетска болница отговаря на тези изисквания, с което осигуряваме съвременно лечение на пациентките с рак на ендометриума", завърши д-р Стоянов.

 

 

Свързани статии:

Безработни и многодетни майки с безплатна профилактика за рак на гърдата

Лекари представят нови видове лечение на рак

 

Автор: trud.bg

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Кафе от билки - защо да не опитаме? Ето от кои билки можем да го направим

Кафе от билки - защо да не опитаме? Ето от кои билки можем да го направим

Следваща статия
Яденето на суров чесън всеки ден, намалява риска от рак на белия дроб и рак на червата с 40%

Яденето на суров чесън всеки ден, намалява риска от рак на белия дроб и рак на червата с 40%

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар