Че кой не се страхува от посещението в зъболекарския кабинет (освен отявлените мазохисти)? Проблем е, когато тревожността прерастне в дентофобия и стане причина да се избягват наложителни прегледи (10% от пациентите). Автотренинги, успокоителни и дълбоко дишане – препоръките са много, но не винаги помагат напълно. Мнозина се успокояват с мисълта за упойка, но според изследвания на психолози, видът на иглата за анестезия и убождането са най-силните провокатори на панически страх (30%), следвани от звука на зъболекарската машина.
Време е в успокояването да се включат смартфоните и останалите мобилни джаджи. Приложението Dental Phobia за iPhone предлага подробни научни факти и стратегии за справяне с проблема. Dental Fear Central - DFC на Google Play пък ви свързва с обширен сайт, където ще намерите подкрепа във форумите и лични истории за справяне със страха (на английски). Следващия път, докато се чудите какво да правите в чакалнята при своя зъболекар, може да тествате резултата на приложенията.
Но ето няколко практически употреби на мобилните устройства, които наистина ще ви разсеят и успокоят на зъболекарския стол:
1. Доказано музиката успокоява като действа на централната нервна система. Изводите от нови изследвания върху пациенти с дентофобия препоръчват да се избира музика според личния вкус, а не дежурните Клайдерман и Моцарт. Допълнително, положителният ефект върху стреса се засилва, когато се използват слушалки, вместо музикален източник в самия кабинет . Така по-малко ще чувате влудяващото свистене на инструмента и може да контролирате поне едно нещо на стола – силата на звука!
2. А хрумвало ли ви е да превърнете мъките във FUN като документирате всичко за социалните мрежи? Лайкове, съчувствие и добронамерени шеги стоплят сърцето, а и самото занимание да снимате и да публикувате разсейва от стресиращите манипулации. Холивудските звезди заливат Twitter с фотоси от зъболекарския стол като средство за лична борба със страха. Галерията със знаменитости определено ще ви разведри!
Коментари