Левзеята (Rhaponticum carthamoides) е позната още под името маралово растение, левзея сафраловидна, еленов корен (любима храна на елените в Алтай).
Тя е многогодишно тревисто растение, което достига височина между 60 и 90 см. Принадлежи на сем. Сложноцветни и има зелени листа. Вирее в полетата от Южен Сибир до Казахстан и Алтай, както и в Китай, Монголия, руските сибирски райони Кемерово, Бурятия, Иркутск, Горен Алтай, Красноярск и Тува. В китайската провинция Синцзян билката цъфти през юли на височина между 2000-2700 м., а в субалпийските зони- между 1200-1900 м.
Заради лечебните й приложения в последните десетилетия се отглежда и култивирано.
Източната народна медицина има хилядолетна традиция в прилагането й. От корените на левзея се правят тинктури, елексири и чай под формата на настойка. Те се използват за стимулиране на имунната система, премахване на свободните радикали, увеличаване синтеза на белтъци в организма, като това е придружено с подобряване на паметта, психическата и физическа издръжливост, и работата на сърдечно-съдовата система при особено натоварване (тежък физически труд и активен спорт).
Увеличава сексуалната активност на мъжете, като подобрява и качеството на спермата. Много подходяща и за спортисти.
От всички фито стероидни билки, от които се извлича екдистерон, левзея е с най-малко токсичност.
Подземните части на растението, листата и семената са богати на флавоноиди, антоцианиди, стилбени и природни стероиди.
Свързани статии:
3 лесни начина за стимулиране на имунната система
Слаба имунна система, депресия, умора… набавяте ли си достатъчно Омега-3?
Азиатските гъби – медицинско чудо
Автор: zdravnitza.com
Коментари