Слаба имунна система, депресия, умора, артритни болки, високи нива на холестерол и триглицериди, суха и възпалена кожа. Ако изпитвате тези симптоми и се чудите каква може да е причината, може би страдате от липса на омега-3 мастни киселини.
Омега-3 неслучайно са наричани незаменими, което означава, че ние трябва да ги консумираме и да ги включваме в диетата си, тъй като тялото ни не може да ги произвежда от други мазнини или храни. Изследванията показват, че липсата или оскъдният прием на незаменими мастни киселини, които са в най-голямо количество в, маслата от семена на лен, канола, орехи, чия, соя и коноп и рибеното масло, играят съществена роля за развитие на хронични заболявания или страдания като сърдечно-съдови увреждания, рак и сърдечен удар. Много експерти с тревога констатират, че близо 80% от днешното ни общество консумира крайно недостатъчни количества незаменими мастни киселини. Тази липса в диетата в крайна сметка води до сериозна заплаха за здравето, пишат в. 24 часа.
Как действат незаменимите мастни киселини?
Освен че снабдяват тялото ни с енергия, незаменимите Омега-3 и Омега-6 мастни киселини действат в организма ни като компоненти на нервните клетки, клетъчните мембрани и хормоноподобни субстанции, познати като простагландини. Простагландините и Омега-3 киселините играят важна роля за това тялото ни да функционира добре. Омега-3 киселините са доказали терапевтичната си и защитна роля при сърдечно-съдови заболявания, рак, автоимунни заболявания като множествена склероза и ревматоиден артрит, множество кожни заболявания.
Подмяната
Подмяната на полиненаситените мазнини, причинена от масираното рафиниране на мазнини и масла с цел бърза и лесна търговска печалба, буквално елиминира незаменимите мастни киселини от нашата храна. Нещо повече, чувствително нарасна количеството ненатурални мазнини и масла в диетата ни под формата на транс-мазнини и частично хидрогенирани масла. Само за по-малко от век консумацията на мазнини се е увеличила почти двойно. Но докато процентът на наситените мазнини е един и същ, то полиненаситените мазнини с богато съдържание на ценните Омега-3 почти са изчезнали. Огромното количество рафинирани и обработени мазнини на практика не позволява на тялото ни да се възползва и от малкото количество полезни мастни киселини, които получава.
Как да разпознаем липсата?
Знаците за дефицита на Омега-3 могат да са явни или постоянно напомнящи за себе си – от лека умора до фатален сърдечен удар. Много специалисти дори няма да направят асоциация между здравословния ни проблем и този недостиг. Освен това симптомите на дефицита на Омега-3 не са така очевидни като при други хранителни дефицити.
Последствията обаче могат наистина да са сериозни. Последните изследвания в САЩ например показват, че хората приемат едва 10% от това, което им е необходимо за оптимално здраве. Затова авторите препоръчват всеки, който има сериозно отношение към здравния си статус, да приема достатъчно количество Омега-3 и 6.
Какво препоръчват специалистите?
Намаляване на количеството наситени мазнини и изобщо мазнини от диетата. По-малко животински продукти за сметка на растителните. Повечето растения са много бедни на мазнини. А високите нива на мазнини при ядките и семената произлизат от полезните полиненаситени мастни киселини.
Елиминиране или поне сериозно намаляване на храни с транс-мазнини и частично хидрогенирани масла. Структурната промяна на натуралните масла в неестествени мастни киселини влияе на способността на тялото ни да се възползва от полезните есенциални мазнини.
Намаляване на общия прием на мазнини до не повече от 30% от храната ни. Усилията да вмъкнем здравословните мазнини под формата на есенциалните мастни киселини от ленено масло, например, на мястото на опасните транс-мазнини, хидрогенирани и наситени мазнини си струват. Просто е нужно да следим за тези скрити мазнини и внимателно да четем етикетите на продуктите, които купуваме.
Ежедневно приемане на продукти, богати на омега-3. Натуралните, нерафинирани масла са считани от специалистите за търсения фактор във възстановяването на точните нива на есенциалните мастни киселини.
Свързани теми:
Възстановете зрението, зъбите и венците си с една проста хранителна добавка – рибено масло
Защо агнешкото месо е изключително здравословно
Коментари