Отново сме първенци в Европа! 12,8 % от хората у нас /или всеки осми/ имат хронично бъбречно заболяване. Тази честота е почти двойна спрямо най-ниската в ЕС - 6,8 % в Португалия. Още по-стряскащи са разликите по отношение на крайния стадий на хроничната бъбречна болест, а именно хроничната бъбречна недостатъчност. Ако в света на 1 милион души средно около 120 са с такова заболяване, то у нас при седем милиона и половина население има около 9000 пациенти с тази диагноза. Една от причините за мрачната статистика е късното откриване на хроничните бъбречни заболявания.
„Да й пикая на статистиката!” е лесен отговор. Точно за пикаенето става въпрос! Нормално човек отделя при ходене в тоалетна от 500 гр. до 2.5 кг. урина за 24 часа. Ако е под 500 гр., се нарушава очистването на организма. При изпикаване на над 2.5 кг, то бъбреците работят на по-високи обороти и се натоварват. Ето защо е необходимо да се пие достатъчно количество вода, но без да се прекалява!
Бъбреците са мощни филтри. Всяка минута през тях минават около 1,3 л кръв, всяко денонощие - около 180 л, като за това време те произвеждат около 1,5 л урина. „Малко повече захар” в изследванията може да доведе до сериозни последици за бъбреците, защото те започват да се стремят да филтрират твърде много кръв, за да се преборят с диабета.
Поради кръвоснабдеността си бъбрекът е изключително чувствителен орган, а бъбречните болести и хипертонията са във взаимна зависимост. Високото кръвно води до хипертонична нефропатия. Норми на кръвно налягане над 140/90 могат сериозно да увредят бъбреците, предупреждават нефролозите. Болните бъбреци на свой ред също повишават кръвното налягане, защото започват постоянно да отделят в кръвта съдосвиващи вещества и това го покачва до стойности 240/180. Такива болести може да са различни възпаления като пиелонефрит, които могат да преминат в хорнични.
Освен обичайните заподозрени – кръвно и диабет, възпалението на сливиците също тихо атакува бъбреците. Ангината най-често се причинява от стрептококи. Ако тези микроби, движещи се по кръвоносните съдове, попаднат в бъбреците, може да се развие сериозно усложнение - гломерулонефрит. Затова специалистите УНГ при всички пациенти с хроничен тонзилит препоръчват премахване на сливиците.
Продължителният прием на противовъзпалителни и обезболяващи лекарства, антибиотици и анаболни средства също може да причини възпаления и увреждане на бъбреците. Пренебрежителното отношение към урологични инфекции, причинени от бактерии или гъбички, също е опасно.
Обърнете се към вашия личен лекар, за да изследвате поне веднъж в годината кръв за креатинин и урина за белтък, както и да следите за повишена захар и наднормено кръвно налягане!
Коментари