Какво представлява таласемията? Как се унаследява? Защо е нужно човек да знае носи ли такъв ген? С отговор на тези въпроси ще започне и осъзнаването на проблема, който у нас се подценява от незнание. Въпреки големите възможности на медицината да се избегне раждането на деца с такава диагноза, те, вместо да намаляват, както е по света, се увеличават.
Таласемията е тежка анемия, при която поне веднъж в месеца се налага преливане на кръв, защото организмът не може да произвежда пълноценни червени кръвни клетки. Един от всеки 30 българи - приблизително 170 000 души в страната, носи ген за рядката болест, без да знае, защото е практически здрав.
Ако само единият родител е носител на таласемичен ген, има 50% вероятност за всяко от децата на двойката да унаследи гена. Ако и двамата родители са носители на таласемичен ген, има 25% риск за дете с тежка таласемия, 25% шанс бебето да е здраво и 50% вероятност да бъде с лека таласемия и да носи гена, обясни хематологът д-р Мирела Рангелова от Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания (НСБАЛХЗ). Заболяването е в списъка на редките болести, но в групата си е най-честото - от лечение се нуждаят 291 българи.
Само тази година вече са се родили 4 деца с таласемия, което не изглежда драстично, но когато става дума за редки болести и всъщност е двойно повече от минали години, лекарите го смятат за тревожен сигнал. Тяхната цел е България да се похвали с успеха на Кипър например, където вече не се раждат деца с тежката анемия, въпреки че всеки 6-и от кипърците носи таласемичен ген.
За пълната липса на информация сред младите хора - бъдещи родители, говори фактът, че все още има възможност за включване в безплатно изследване за носителство на гена.
Когато националната болница за хематологични заболявания в София получава възможност да направи без такса 1000 теста, разпространява листовката с анонса във висшите училища. Лекарите се притесняват, че ще трябва да връщат желаещи, но интересът се оказва вял. За изненада на всички, които знаят колко труден е животът, когато той зависи от редовни кръвопреливания и постоянно пиене на лекарства.
Минианкета на вестника показа, че повечето студенти не са чували за заболяването, а информацията от брошурката не четат или често я тълкуват грешно. Някои отговарят, че не се интересуват от изследването, защото не чакат бебе или не мислят скоро да имат деца. Други се самоуспокояват, че в рода им липсват "анемични" и самите те "не са бледи". Но най-парадоксално е обяснението, че нямат рискови сексуални връзки
Таласемията няма нищо общо с венерическите болести - не е заразна по принцип, камо ли да се предава по полов път, обясняват лекарите.
Освен това не е нужно да се чака забременяването, за да провери човек дали е носител - когато бебето е на път, вече няма възможности за намаляване на риска. Истината е, че трябва предварително да се прояви отговорност към бъдещите деца.
Веднъж направено, изследването е "валидно" за цял живот и в случай на носителство на гена човек може да направи нужното, за да се роди здраво бебе.
Изследването отнема минути и процедурата е като при всяко изследване на кръв. Вземат се 3-5 милилитра, като не е енужно кръвта да се дава на гладно.
Час за безплатно изследване в Лабораторията по таласимия и патологични хемоглобини може да се запише на тел. 02/ 970 1215 и 02/ 970 1217.
Свързани статии:
Медицинско чудо във Варна: жена с таласемия роди здрави близнаци
7 суперхрани, които помагат в борбата с анемията
Лападът – природният лечител на анемия, псориазис и диабет
Автор: 24chasa.bg
Коментари