Блог

Д-р Динчо Георгиев за естественото раждане, преносването и дирижираното раждане

Д-р Динчо Георгиев за естественото раждане, преносването и дирижираното раждане

Д-р Динчо Георгиев завършва медицинското си образование в Медицинска академия – София през 1982 г.Първоначално  работи като лекар в с. Литаково, а впоследствие в АГ отделение на Районна болница гр. Нова Загора, АГ комплекс на Окръжна болница гр. Сливен. От 20 години работи в Първа АГ болница “Света София” в столицата. Представяме ви интервю с него дадено за puls.bg.

 

 

- Д-р Георгиев, какво е нормално раждане и различно ли е от естественото?

За нормално раждане се счита всяко раждане завършило по вагинален път без да са необходим допълнителни оперативни намеси. Приема се, че интервенции като епизиотомия или перитомия не променят неговия характер, тоест раждането се разглежда като нормално и естествено.

Защо? Епизиотомията представлява един малък разрез около мускулатурата на влагалището, който позволява по-лесно излизане на бебето и по-малко травми по детето и майката. Когато епизиотомията е проведена със съответното хирургично поведение и разрезът се възстанови след раждането, се възстановява и нормалното положение на влагалището.

В противен случай, ако при едно раждане е имало индикации за епизиотомия и тя не се направи, е възможно да настъпят разкъсвания, които водят до неприятни усложнения при жената и бебето.

Има и усложнено нормално раждане, което може да завърши с прилагане на вакуум екстракция, форцепс. Това са интервенции, които се извършват от опитен специалист, при много строго определени показания. Ненавременно приложен форцепс може да увреди както бебето, така и майката. Естествено, трябва да се направи всичко възможно да не се допускат усложнения, но и да не се допуска забавяне на интервенции, когато те се налагат.

Това са рамките на нормалното раждане. Всичко друго излиза извън тези граници.

 

- Какво е дирижирано раждане? Кога едно вагинално раждане се приема за дирижирано?

Дирижираното раждане е термин, който е въведен през седемдесетте години на миналия век. Дирижираното раждане е близко до нормалното раждане. Под дирижирано раждане се разбира медикаментозно подпомагане на организма на жената, за да може да се скъси продължителността на раждането. При една жена, която ражда за първи път, то може да продължи и 24 часа, ако няма никакви намеси. Когато се прилага дирижиране на раждането, продължителността му може да се сведе в рамките на 6 – 8 часа.

В какво се изразява дирижирането: в по-стария му вид включваше няколко елемента, основният от които е инструментално отваряне на околоплодния мехур в подходящ момент. Това стимулира началото на активна родилна дейност и съответно ускоряване на процеса на раждане. Вторият момент е прилагането на система с окситоцин, което се прави с цел регулиране на маточните контракции, от които се определя продължителността и ефективността на родилния процес.

В по-съвременното разбиране имаме по-нови елементи на дирижиране на раждането – подготовка на меките родилни пътища, най-вече на шийката на матката с подходящи медикаменти, най-вече от групата на простагландините. Тези медикаменти предизвикват съзряване на маточната шийка и поява на контракции. След това раждането може да бъде оставено на естествения си ход или да бъде подпомогнато със система окситоцин според индивидуалния случай.

 

- Кога се прилага дирижираното раждане? Какви са показанията за него?

Дирижираното раждане е особено актуално, когато има преносване на бременността. Според и досега съществуващите медицински критерии, които голяма част от колегията ги намираме за безкрайно остарели, при преносване на бременността трябва да се изчака 7 дни след термина, след което жената се приема в болница, когато и се преценява времето за индуциране, тоест предизвикване на раждането. Това изчакване крие рискове.

Бременността, по нейните природни механизми, трае 40 седмици, като за начало се взима първият ден от последната менструация.

Определящ фактор за продължителността на бременността е възрастта на плацентата, чрез която плодът се храни, приема кислород и т.н. Плацентата обаче е един временен орган. Тя достига функционална цялост около 16-ата гестационна седмица като след този срок постепенно започва да старее. Това се вижда при ехографските изследвания, особено през последните 5-6 седмици от бременността преди термин. Акушер-гинеколозите попълваме в документацията степен на зрялост на плацентата. Когато тази степен на зрялост стане трета, вече говорим, че плацентата усилено старее. Появяват се едни кухини, така наречените авилозни пространства, натрупва се калций, което се вижда много ясно ехографски, намалява и околоплодната течност – всичко това са белези на стареене на плацентата и съответно страдание на плода.

С помощта на ехографското доплерово изследване – един от новите съвременни методи, използван при проследяване на бременността – се изследват кръвоносните съдове на плацентата и матката и се преценява какъв е рискът. Тази медицинска дейност обаче се прави от тесен кръг специалисти в страната, които основно се намират в специализираните АГ болници.

Друг основен въпрос, свързан с преносването на бременността, който се задава всеки път на жената при консултация не случайно, е, кога е била последната й менструация и освен това какъв е ритъмът на цикъла й, колко е редовен и колко е нередовен.

Защо? Приемаме, че нормалният менструален цикъл е 28 дни. Обаче цикъл, който е по-продължителен или по-кратък, дава своите отражения върху срока на раждането. За нормална периодичност на цикъла се говори, когато той е между 23 и 35 дни, но при цикъл от 35 дни терминът следва да е седмица по-късно. В този случай, можем да приемем, че е почти нормално жената да преносва. Но при жена, чийто цикъл е на 25 дни, очакваме раждането да настъпи дори преди термина, който й е изчислен по формула.

Това, което е важно по въпроса, когато има преносване, е, че ние сме принудени да индуцираме раждането, тъй като има риск за бебето. Такива бебета се раждат със зелени води, с увреждания заради недостиг на кислород и пр., после се налагат мероприятия, които невинаги са успешни.

Така че когато се предлага индуциране на раждането, това се прави защото има медицински показания, данни за страдание на плода.

 

- Има ли и какви още могат да бъдат индикациите за пристъпване към дирижиране на раждането? Предполагам, че се появяват такива и в хода на самото раждане...

Една от причините, поради които се прилага, е скъсяване на периодите на раждането и съкращаване на времето на болка при жената, все пак не е едно и също дали една жена ще ражда 8 или повече часа. Причина е преносването, която споменах и е изключително важна.

Трета причина е нерегулярната родилна дейност, тоест конткракциите да се появяват с неустановен интервал и разширяването на маточната шийка да не напредва. Това е възможно да се случи и след появата на активна родилна дейност, тоест вместо да зачестят контракциите от един момент да се разредят и силата им да намалее. Така също, когато бебето не се смъква в таза. В тези случаи се прилага окситоцин и други спазмолитични медикаменти, които урегулират ритъма на контракциите.

Ориентирът за жената за хода на раждането е ритъмът на контракции. Добре е тя още от вкъщи да измерва периода от начало до начало на контракциите. Когато интервалът е на 15 минути, то раждането преминава в активната си фаза и тя вече трябва да постъпи в родилния дом. При прегледите, освен ритмичността на контракциите, се взимат предвид и разширението на маточната шийка и, много важно, движенията на бебето и неговите жизнени показатели, както и други данни.

Четвърта причина, която трябва да се подчертае, е наличието на страдание у бебето. Това се преценява по записа на детските сърдечни тонове, които се следят едновременно с маточните контракции постоянно по време на раждането.

 

Любопитно:

15 неща от които трябва да се откажете, ако искате да сте щастливи

Как да си набавим „майката на всички антиоксиданти” за дълъг живот

6 начина по които сексът укрепва здравето ви

 

- Може ли естественото раждане да бъде обезболено?

От 40 години в съвременната медицина е прието, че всяко едно раждане може да бъде обезболено. Жената има право да получи облекчение на болката си по време на родилния процес и от съвременна гледна точка е безсмислено да се остави да страда.

Два са начините за обезболяване на вагиналното раждане, които са безвредни както за майчиния организъм, така и за бебето – чрез епидурална и спинална анестезия. Имам предвид това са начините, които дават сериозно обезболяване. Има и други методи, помощни, като прилагане на спазмалитични средства от типа на но-шпа, спазмалгон, бусколизин, които се правят венозно. Може да се подава и райски газ с инсталация...

Какъв е смисълът на обезболяването? Едно, че облекчаваме жената от болката, от друга имаме значително скъсяване на раждането, тъй като жената остава способна да бъде водена от медицинския екип и сътрудничи при раждането, което е изключително важно при т.нар. изгонване на плода. Тогава тя е способна да разпознае чувството на напън и да контролира действията си според препоръките на медицинския екип. Това е от значение и за избягване на преципитираното раждане, което винаги носи своите сериозни усложнения.

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
снимка: http://www.mindbodygreen.com/
Предишна статия
Консултантът по хранене Валентин Тасков: Яжте след 11 ч. сутринта и се движете

Консултантът по хранене Валентин Тасков: Яжте след 11 ч. сутринта и се движете

Следваща статия
Безплатни кардиологични консултации в Софиямед по случай Световния ден за борба с хипертонията на 15-и и 16-и май

Безплатни кардиологични консултации в Софиямед по случай Световния ден за борба с хипертонията на 15-и и 16-и май

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар