Да, всеки е запознат с последиците от наднорменото тегло за сърцето. Пoвишаването на мазнините в тялото може да доведе до множество сърдечни заболявания. Вените и артериите са изложени на по-голям риск, а кръвоносните съдове в краката и микро-капилярите в очите могат да се износят три пъти по-бързо при хора с наднормено тегло.
Но все повече изследвания „оневиняват” лошия холестерол като единствен причинител на сърдечно-съдови заболявания. По-малко известнен е фактът, че възпаленията също влияят на здравето на сърдечния мускул. Може би асоциирате възпалението само със зачервяване, подуване, болка и повишена температура при нараняване или лека инфекция. Но друг вид скрит възпалителен процес (фоново тъканно възпаление), който не предизвиква болка в тялото, е сред най-големите виновници за „началото на края” на сърцето - този малък мускул, който бие повече от 100 хиляди пъти всеки ден, за да достави богата на кислород кръв през 100 000 километра кръвоносни съдове в тялото до вашите 100000000000000 клетки.
Важно е да се разбере, че възпалението е нормално контролирана реакция на имунната система, която прави опит да коригира проблем. Що се касае до сърдечно-съдовите заболявания, възпалението може да започне с една микроскопична повреда в артериалната стена. Имунната система изпраща специализирани клетки и холестерол, за да поправи щетите като покрива раничката с плака. С течение на времето плаката се натрупва, което води до стесняване на артериалното пространство (атеросклероза). Голям възпалителен процес може да предизвика натрупаната плака да се освободи, което да доведе до образуването на кръвен съсирек, който може да доведе до инфаркт или инсулт. Многобройни изследвания сочат, че подобни възпаления може да са сред основните причини за сърдечен удар.
Храните също предизвикват скрити възпаления в тялото. Основни виновници са наситените мазнини в месото, млечните продукти и яйцата. Диетата, богата на мазнини, води до увеличаване на обема на мастните клетки в тялото – адипоцитите. Това от своя страна е съпроводено от промяна и във функционирането им – започват да отделят вещества, които стават причина за тъканното възпаление (т.нар. проинфламаторни цитокини).
Как може да откриете подобно „тихо” възпаление? Вашият лекар може да провери нивата на C-реактивен протеин (CRP). По време на всеки възпалителен процес в кръвта се появява този специфичен анормален протеин, наречен CRP. Той практически не се среща в кръвта на здравите индивиди. CRP е един от най-чувствителните показатели за наличието на остър процес в организма. Неговото ниво може да се повиши значително (над 100 пъти) при тежки травми, бактериални инфекции, възпаление, хирургични операции и неопластични заболявания. Ако тестът показва нива по-малки от 1.0 мг/л, сте с нисък риск за възпаление. Среден риск е между 1.0 до 3.0 мг/л и висок риск е над 3.0 мг/л.
Освен правилна диета и редовни упражнения, може да се обърнете за помощ към омега-3 мастните киселини и към билки с противовъзпалителни свойства като куркума, джинджифил, розмарин, мащерка и риган.
Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Коментари