Блог

Вие ми се свят?

Вие ми се свят?

Д-р Росен Икономов, отоневролог и завеждащ отделението по неврология в болница “Софиямед” в интервю за в. Труд:  

 

Д-р Икономов, все повече млади хора се оплакват от световъртеж. Какво точно представлява той?

- Световъртежът е илюзорно чувство на въртене на предметите около болния. Това въртене най-често е в хоризонтална посока, но може да бъде и във вертикална и да наподобява чувство на потъване. Много често световъртежът е придружен от гадене, повръщане, изпотяване, сърцебиене. Важно е да се различава световъртежът от друго подобно оплакване - замаяността. При нея липсва чувство за въртене, налице е нестабилност, залитане, болният се чувства като пиян. Двете състояния си приличат, но разграничаването им често помага на лекаря за поставяне на точна диагноза.

 

Други статии:

Мигрена или обичайно главоболие?

Кажи ми колко пикаеш, за да ти кажа дали са ти здрави бъбреците

Изключителни ползи за здравето от червеното цвекло

 

Световъртежът и замаяността са едни от най-честите оплаквания в човешката патология. Според статистиката между 20 и 30% от хората имат подобни оплаквания поне веднъж годишно. Това превръща тези симптоми във втори по честота след болката.

 

Друга тяхна особеност е, че могат да се наблюдават и при здрави хора при определени условия, но могат и да се дължат на много сериозни заболявания. Тук е ролята на невролога и в частност на отоневролога да прецени важността на оплакванията и да назначи съответните изследвания.

 

На какво може да се дължи световъртежът?

 

- Световъртежът и замаяността могат да се наблюдават при здрави хора в дадени ситуации като преумора, нервно-психическо пренапрежение, продължителна работа пред компютър, падане на кръвното налягане. Те могат да се дължат на соматични заболявания като анемия, високо артериално налягане, сърдечни аритмии. Най-важните причини обаче са свързани с вестибуларния апарат и мозъка. Заболяванията на вестибуларния апарат се означават като периферни отоневрологични синдроми и обикновено са свързани с изразен световъртеж, гадене, повръщане.

 

Запазете час онлайн за 217 лекари в най-големите болници в София

 

Такива заболявания са бенигненото пароксизмално позиционно вертиго (БППВ), мениеровата болест, вестибуларният невронит и някои други по-редки състояния. Често и сравнително непознато в България е БППВ, което се характеризира с поява на пристъпен световъртеж при определена позиция на главата. Мозъчните заболявания, протичащи със световъртеж и замаяност, се означават като централни отоневрологични синдроми. Те са много разнообразни по своя характер и могат да се дължат на различни заболявания - мозъчно-съдова болест, множествена склероза, тумори, интоксикации, травми. В повечето случаи те протичат със замаяност, залитане, нестабилност, нарушена координация. Налице са и допълнителни симптоми в зависимост от заболяването.

 

Какво трябва да направим, ако получим световъртеж?

 

- Важна особеност на отоневрологичните прояви е фактът, че много често състоянията, които са много неприятни и плашещи болния, са свързвани със сравнително по-безопасни заболявания. Така например периферните отоневрологични заболявания (вестибулопатиите), които се дължат на проблеми с вестибуларния апарат, обикновено се проявяват с бурен световъртеж, многократно повръщане и други вегетативни прояви.

 

 Тези симптоми предизвикват паника у пациентите, а всъщност са доброкачествени и се лекуват успешно. Обратно, някои сериозни мозъчни заболявания като тумори, множествена склероза и други могат да протичат със замаяност и залитане, без световъртеж, гадене и повръщане. Затова всички оплаквания от подобен характер изискват консултация с невролог и отоневролог за обективна преценка на тяхната значимост и определяне на по-нататъшното поведение.

 

В такъв случай какви изследвания е необходимо да се назначат?

 

- Изследванията, които са необходими при световъртеж и замаяност, са много разнообразни и зависят от характера на оплакванията. Необходим е контрол на артериалното налягане и кръвната картина, които трябва да бъде извършени от личния лекар. Обикновено е уместна консултация с УНГ специалист с изследване на слуха. По преценка на невролог и отоневролог се провеждат изобразяващи изследвания като рентгенови снимки (на шийни прешлени, на пирамидите в черепа), компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс на мозъка. При съмнение за съдова генеза е уместно провеждането на доплерова сонография. Необходимите изследвания се назначават индивидуално в зависимост от оплакванията на болния.

 

В отделението по неврология на МБАЛ "Софиямед" се извършват цялостно изследване и лечение на болни със световъртеж и замаяност. На болните се провежда отоневрологично изследване от специалист-отоневролог и се правят необходимите допълнителни изследвания. Лечението се провежда по съответната клинична пътека. При необходимост се извършват консултации и с други специалисти - УНГ, неврохирург, съдов хирург.

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
снимка: www.trud.bg
Предишна статия
Парализирани могат да проходят отново с помощта на електрическо устройство

Парализирани могат да проходят отново с помощта на електрическо устройство

Следваща статия
Над 100 хиляди са обажданията за деца в риск на телефон 116 111

Над 100 хиляди са обажданията за деца в риск на телефон 116 111

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар