Кръводарителите у нас се увеличават непрекъснато, но страната ни остава на едно от последните места в Европа по този показател. Проучване показва, че близо половината от българите знаят, че има нужда от кръв, но са склонни да дарят само когато е за техен близък. У нас по-малко от 25 на 1000 души са кръводарители, в същото време, всеки ден около 600 души имат нужда от преливането на кръв. За много от тях това е животоспасяващо. Въпреки, че кръводарителите са малко, има десетки българи, които даряват кръв често – и то безвъзмездно и доброволно.
Един обикновен кръводарител
На пръв поглед Борис Борисов е обикновен човек. Работи в трамвайно депо Банишора. Това, което прави обаче не е обикновено. Борис е спасил живота на много хора – дарил е кръв над 100 пъти. Започнал от любопитство през 1989 г.
„Няма нищо страшно, човек се чувства много добре не само физически, но и просто чувства, че е изпълнил някакъв дълг. Не коства нищо, може би малко от времето, но за 2 месеца 1 час да отделиш просто да се чувстваш и ти добре, а и да можеш да помогнеш на някого не смятам, че е толкова скъпо”, разказва мъжът пред бТВ.
Днес Борис заедно с малкия си син и съпругата си дойде в Кръвния център, за да получи награда. Освен него бяха наградени дългогодишни кръводарители от цялата страна.
Колко време ти отнема, за да спасиш живот
Споделяш с другите това, което имаш – в случая здраве. Процедурата трае около 40 минути. Кръводаряването е полезно и за организма на кръводарителя, тъй като стимулира процеса на обновяване на кръвните клетки и увеличава защитните сили. След около денонощие кръвта е възстановена, а след осем седмици можете да дарите отново. В кръвния център отчитат, че в последните години се увеличават младите кръводарители.
„Повечето са такива, които решават да помогнат на непознати. Има доста такива, вече се увеличават тези дарители, които даряват не за свои близки, а напълно безвъзмездно”, коментира д-р Веселин Павлов от НЦТХ.
Най-често не достигат по-редките групи с резус фактор отрицателен. Тогава се търси помощ от роднини на болните. Тази година кампаниите за кръводаряване са насочени към помощ за родилки. По данни на Световната здравна организация всеки ден по света 800 жени умират от усложнения по време на бременността и раждането.
Още:
Как да пречистим кръвта си по естествен начин
Рискове за здравето според кръвната група
Как да опазим бъбреците си здрави
Коментари