Шегата, че някой и е намигнал, ако ви е излязъл ечемик на окото, май няма да излезе вярна. Това образувание всъщност представлява малка бактериална инфекция на някой от жлезните фоликули по клепача. Първоначално той е с по-малки размери, но ако го разчесвате или пък се опитвате да го изстискате най-вероятно той ще стане по-голям и може да причини болезнена рана на този нежен орган окото.
За да предотвратите това, избягвайте да се излагате на запрашен, задимен или мръсен въздух.
Върху ечемик на окото се слагат топли, но в никакъв случай горещи няколко пъти на ден за около пет минути.
Ако подутината не спадне за ден-два, трябва да отидете на очен лекар, който ще ви даде медикаменти.
В народната медицина има доста рецепти и препоръки за лечение на ечемик на окото.
Една от тях е с билката вратига. Съцветията на това растение се състоят от малки жълти цветчета, приличащи на хапчета. Няколко от тях се стриват и се пускат в чаша студена вода. На ден трябва да изпивате поне 4-5 пъти такива смеси, които могат да напълно да унищожат ечемика и той никога повече да не се появи.
Друга рецепта при ечемик на окото е с алое. Срязва се един лист от алое, което е измито добре, нарязва се на ситно и се слага за 8 часа в чаша студена преварена вода. След това от него се правят компреси на възпаленото око. За да ускорите лечението може да изцедите сока от алое, да го разредите с вода 1 към 10 и отново да направите компрес.
Друга рецепта при ечемик на окото е с отвара от невен, с която се правят компреси върху болното място.
Свързани статии:
Ечемик в окото – ах, защо намигнах!?
Автор: lechitel.net
Коментари