Идва края на седмицата, градът опустява, врявата около нас секва, и ние отново оставаме страшно сами. Как да преборим усещането за самотност ни съветва консултантката на "Здравница" доц. Маргарита Бакрачева.
- За много хора самотата е голям проблем. Дори и уикендите за тях се превръщат в мъчение, вместо във време за разтуха. Депресивното чувство ги завладява още в петък следобед и е особено мъчително. Какво да се направи срещу унинието?
- Когато празничните дни само карат човек да се чувства зле, има две възможни причини – или няма с кого да ги сподели или тези, с които ги споделя, не са му вече близки. И в двата случая е добре човек на първо място да си признае причината, тъй като това може да се промени единствено с вземане на собствено решение и действия в посока на промяна на ситуацията. Дали ще бъдем активни в търсенето на приятели и партньор зависи до голяма степен от нас самите. Дали сме готови за това да срещнем и допуснем нови хора до себе си, или бягаме и се крием сами от подобна възможност, за да избегнем евентуално бъдещо разочарование. В много случаи хората дълго потискат неудовлетвореността си и предпочитат да бъдат пасивни именно като подсъзнателен защитен механизъм.
- Лесно е да се каже: пътувай, отиди при роднини, събери се с приятели, но на практика не се получава. Всеки е с някого, а и често нямаме толкова пари. Тогава?
- Чувството за споделеност не е свързано с пари. Да, за съжаление до голяма степен разполагаме с ограничен ресурс, когато не можем да си позволим смяна на обстановката и посещение на желани места. Ако обаче чувстваме разбиране, подкрепа и любов даже и в ежедневието си няма да имаме липса и няма да се чувстваме самотни. Ако има неудовлетвореност, тя би била от друго естество.
Разходката в парка, срещата с приятели не винаги е свързана със заведения или пътуване. Зареждането се случва стига да сме отворени за това.
- Дайте съвети как да прогоним празничната тъга- какво да направим, какво да си кажем, за да не загубим почва под краката си.
- Казването и „настройването“ не е достатъчно. Ако желаем наистина да се почувстваме различно и да променим живота си, единственият вариант е да действаме. С малки, средни или по-големи стъпки. Посещението на изложба, обаждане на съученик или стар приятел, с когото не сме се виждали от години, но можем да намерим във Фейсбук… Принципът е, че когато се ангажираме с реални действия и настроените, и мислите ни се променят. Обратното, ако чакаме да се почувстваме готови, такъв момент не идва.
- Какви окуражаващи неща да направим, ако имаме чувство, че животът ни се изплъзва, че сме ненужни?
- На всекиго се случва в различни моменти да се почувства неразбран, самотен, отхвърлен, неразбран. Такива преходни състояния и мисли са напълно нормални и не е необходимо да ни притесняват. Не е добър вариант и да се опитваме да ги потиснем веднага. По-ефективно е да си оставим известно време – час-два, колкото сами си определим предварително - да изживеем всичко негативно, като също така предварително си „зададем“ програма какво следва – разходка, гледане на филм или любимо занимание.
Свързани статии:
Банани: природна медицина за храносмилателни проблеми, депресия и още
Ползвайте конопено семе за остър ум, красива кожа и против рак и депресия
При депресия – яжте кисело мляко
Автор: zdravnitza.com
Коментари