Блог

Полезни съвети при жлъчни камъни и кризи

Полезни съвети при жлъчни камъни и кризи

Холестеролът стои в основата на състава на жлъчните камъни. Някои автори препоръчват да се избягват яйца, както поради високото им съдържание на холестерол, така и поради това, че те могат да бъдат алергени.
 

 

Хранене, богато на захари и животински мазнини и бедно на растителни мазнини и фибри, крие значителен риск за формирането на жлъчни камъни. Повечето проучвания показват, че вегетарианците имат два пъти по-малък риск за заболяване от жлъчно-каменна болест от почитателите на месното меню. Това се дължи на факта, че вегетарианците приемат по-малко калории и по-малко холестерол. Освен това те тежат по-малко от хапващите с охота месо. Специфичните фактори, във вегетарианското меню, обаче, които определят ниския риск за образуване на жлъчни камъни остава неясен. Установено е обаче, че при вегетарианци, които употребяват много масла, макар и с растителен произход имат повишен риск за развитие на жлъчни камъни.
 

 

Кафето увеличава скоростта на придвижване на жлъчния сок и следователно намалява риска за поява на жлъчни камъни. В голямо проучване при мъже, онези от тях, които редовно пият по 2 -3 чаши кафе на ден, боледуват 2 пъти по-рядко от камъни в жлъчката. С нарастването на броя на кафетата намалява риска за холелитиаза. Кофеинът се явява като защитна съставка, докато безкофеиновото кафе не се свързва с подобна протективна способност. Разбира се пиенето на повече от 3 кафета на ден не може да бъде провеждано самостоятелно, без да сте говорили предварително с лекуващия си лекар. Кофеинът съдържащ се в кафето може да бъде причина за поява на безсъние, пептична язва, паническо разстройство, както и множество други състояния.
 

 

Запекът е бил свързван с риск за формиране на жлъчни камъни. При успешното му третиране, намалява и риска за жлъчно каменна болест. За тази цел, често се използват пшеничени трици, приемани едновременно с течности. Приема на тази комбинация, освен това, намалява холестерола в жлъчката, който е рисков фактор за образуване на камъни. Друго средство за борба със запека са необработените трици. Като алтернатива на триците можете да похапвате от разпространените в мрежата корнфлейкс, но разгледайте съдържанието, защото трябва да съдържат пшеничени трици.
 

 

Не забравяйте, че приема на трици, винаги трябва да бъде съпроводен от прием на много течности. Понякога големи количества трици могат да бъдат причина за стомашно-чревни проблеми при някои хора. Ако се случи това, консултирайте се с лекар.
 

 

Понякога жлъчни кризи се появяват като следствие от алергия към храни. При такива пациенти, спирането на хранителния продукт, който е причина за алергията, води до значимо облекчение на оплакванията от жлъчката. Яйцата, свинското месо и лукът са докладвани, като основни причинители на хранителните алергии.
 

 

Как да променим начина си на живот?

Хората с камъни в жлъчката често консумират много калории и повечето са с наднормено тегло. Пълните жени имат седем пъти по-висок риск за образуване на камъни в жлъчката, в сравнение с тези с нормални тегло. В този смисъл намалението на теглото може да намали риска за образуване на камъни. Тук обаче не става въпрос за бърза, ексцесивна загуба на много килограми, тъй като това е друг рисков фактор за формиране на жлъчни камъни. Ето защо ако сте решили да отслабвате е добре това да става под лекарски контрол. Диетичните програми при тези пациенти включват преди всичко намаляването на приема на мазнини.
 

 

При жени, леките, ободряващи упражнения имат значителен ефект върху намаляването на вероятността за необходимост от хирургическа намеса за отстраняване на жлъчката. Необходими са общо по 2-3 часа седмично леки упражнения. Благодарение на това риска за операция, намалява с 20%.
 

 

Рисков фактор за образуване на жлъчни камъни е дългогодишната употреба на противозачатъчни. 

 

Свързани статии:

Как да се предпазим от проблеми с жлъчката

Как да се предпазим от камъни в жлъчката

 

Автор: zdravnitza.com

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Подсилете бъбреците през зимата

Подсилете бъбреците през зимата

Следваща статия
Мед, зехтин и ракия потушават кашлицата

Мед, зехтин и ракия потушават кашлицата

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар