Дюлевото дърво (Cydonia oblonga), познато отпреди 4 000 г. получава ботаническото си име от гръцкия град Kydonia, днес Ханя на о. Крит. Другото име под което бил още познат плода е „медна ябълка”, което дошло от гръцкото melimelon , защото била слагана с мед за направата на вкусен конфитюр. Португалците също я наричат marmelo заради това й приложение.
Дюлята е пренесено от района на Кавказ. Семената й съдържат слузни вещества , отровни цианогенни глюкозиди и маслени вещества . Плодът е богат на витамин С, калий, натрий, цинк, желязо, мед, манган и флуор, дъбилни вещества, органични киселини, много пектин и слузни вещества.
От прастари времена дюлята се счита за символ на любов, щастие, постоянство, плодородие, интелигентност, красота и дори безсмъртие. Поставени в стая дюлите създават приятна атмосфера, а ароматът им пречиства въздуха, разказва австрийският билкар-свещеник Бенедикт* на своя блог blog.kräuterpfarrer.at.
Рецепта #1: Вана с дюля
Срежете внимателно дюлите на две половинки и от месестата им част извадете и изсушете кафявите семенца. Вземете 50 гр. от тях и в продължение на 1 час ги киснете в 1 л. студена вода. След това за кратко кипнете и изсипете във ваната. Тя помага при измръзване, рани от изгаряния, при изтъняла и изранена кожа.
Оше от 15 в. знахарите са предписвали семената й при кашлица, диария, екземи, сърбежи в областта на очите, срещу парене при уриниране. Консумирането на дюлеви плодове се препоръчвало за укрепване на мозъка и сърцето. Лечителят от 18 в. Мухамад подчертава, че „всички сортове дюля, особено сладките, употребени в храната, оказват благоприятно въздействие на психиката, ободряват, подобряват настроението, отстраняват натрапливите мисли и някои видове главоболие, укрепват черния дроб и стомаха, повишават апетита, отстраняват лошия дъх в устата”. В днешно време плодовете на дюлята намират почти същото приложение и в нашата народна медицина, подчертава Кети Иванова, авторка на книги за билките. Освен за желета, конфитюри, мармалади, дюлите се използват и в козметиката, особено при повяхнала, старееща и отпусната кожа.
Рецепта #2
При трахеит, бронхит, астма се приготвя запарка : 5-10 г. цели дюлеви семена се заливат с топла преварена вода, кисне 30 мин., като от време на време съдът се разклаща, добавя се мед и се пие като чай 3-4 пъти дневно.
Рецепта #3
1 суп.л. дюлеви семки врят в 1 чаша вода 8-10 мин., кисне 1 ч., прецежда се и се пие по ¼ чаша извлек 3-4 пъти дневно след хранене при диария.
Рецепта #4
Листата и младите клонки на дюлевото дърво се използват при лека и средна форма на диабет. 2 суп.л. от тях се залива в термос с 1 чаша вряща вода, кисне по-малко от 1 ч. и се прецежда. Приема се по 1 суп.л. запарка 3 пъти дневно преди хранене.
Свързани статии:
Лападът – природният лечител на анемия, псориазис и диабет
Шам фъстъкът може да помогне да избегнете диабет
Наследството на ацтеките и маите – суперхраната спирулина
Автор: zdravnitza.com
Коментари