По своята същност, бенките са доброкачествени образувания по кожата. Тези образувания може за цял живот да си останат такива, но има случаи, в които те се превръщат в злокачествени и може дори да се стигне до рак на кожата (меланом).
Едва ли има човек, който да няма бенки. Те могат да бъдат разположени на различни части от тялото. Важно е обаче, редовно да следите дали настъпва някаква промяна в тяхната структура, цвят, размери и контур. Нормалните бенки имат правилни очертания. Имат равна повърхност и рядко са със силно изразен релеф. Цвета им е еднороден по цялата повърхност на бенката.
Кога трябва да се потърси лекарска помощ?
Задължително, проверявайте и следете за състоянието на бенките си по кожата. Не е изключено, в един момент тези, иначе доброкачествени образувания, да се изродят и да се превърнат в злокачествени.
Цвета:
Следете за промяна в цвета на бенката. Ако в някои участъци започне да се променя цвета, отидете на дерматолог.
Размерът:
Ако бенката започне да нараства, това трябва да привлече вниманието Ви и да се консултирате с лекар.
Релефът:
В повечето случаи, бенките са плоски и равни. При някои хора, се срещат и релефни бенки, наред с плоските. Те не са опасни и въпреки това трябва да се следят редовно. Тревожно е, когато една нормална и плоска бенка, започне да придобива релеф и то неправилен- на едни места бенката е по-изпъкнала, на други по –малко.
Профилактика:
Най-важното е да следите редовно бенките си по кожата и ако забележите някаква промяна, веднага да потърсите лекарско мнение. В никакъв случай, не ровете бенките с игла и не ги дразнете.
Важно: Внимавайте със слънцето, особено в летните месеци. Не се излагайте продължително време на слънце. Избягвайте най-горещите часове да се печете. Всяко слънчево изгаряне може да доведе до сериозен проблем и да превърне една доброкачествена бенка, в злокачествена.
Свързани статии:
Как да разпознаем опасните бенки
За бенките и абстиненцията към солариум
Автор: hubavica.eu
Коментари