Административен съд в София оправда дискриминацията към децата с кохлеарни импланти, заради липса на средства, съобщава БНТ. Вече 10 години в България се правят сложните кохлеарни имплантации, държавата обаче все още не е решила проблема с поддръжката им.
Пазиш ли ги?
Ирен Йовчева с кохлеарни импланти: “Пазя ги даже днес едно момиченце когато исках да сляза от стълбите но обаче ме буташе отзад и паднах и аз си ги свалих, за да видя дали нещо се е случило.”
И най-малката поправка на външната част на имплантите, струва хиляди лева. Ако се счупи, ново излиза близо 12 хиляди. При тези цени, рискът отново да се върне в света на глухите е огромен.
”Дори ако това се отнася само до една батерия детето е в състояние на пълна глухота”
Затова родителите на близо 400 деца настояват за помощ наравно с останалите хора с увреждания. Комисията за защита от дискриминация също задължи министерски съвет да промени нормативите си и да включи поддръжката на кохлеарните системи. Изненадващо, обаче административния съд отмени това решение.
Иво Йовчев: “Основното нещо, което се посочва е че от страна на държавата няма възможност за финансиране.”
Анели Чобанова – адвокат: “Според моето скромно мнение на създател на този закона и на комисията на защита от дискриминация е твърде нелогично тълкувание.”
Сигурно от 2005 година насам излизат с едни и същи аргуменит – няма финансови средства
Още: Още шокиращи факти за аспартама
Иво Йовчев: “До ден днешен не са предприети никакви законови промени които да дадат възможност да се отдели необходимия бюджет.”
Междувременно получиха пълна подкрепа на Агенцията за закрила на детето. Там срещнаха ангажираните институции и ясно разписаха отговорностите.
Още: Страшни последици от лечението на кореновите канали?
Ева Жечева – предс. на Държавна агенция за закрила на детето: “Предложението на работната група е да се направи разграничаване между импланта от речевия процесор и той да бъде включен като помощно техническо средство. Очакваме отговори, които ще могат наистина да дадат възможност тези деца да не потънат отново в глухота.”
Конкретни мерки за сега все още няма. Родителите са в очакване на решението на Върховния административен съд. За всеки случай се готвят и за дело в Страсбург.
Още: Микровълновата печка – компромис със здравето или удобство?
Коментари