Ужасно бъдеще може би се задава на хоризонта – бъдеще, което изтръгва от медицината един от най-големите инструменти за лечение. Порязвате си пръста и в следващия момент се борите за живота. Рутинна операция като премахване на апендицит може да се окаже смъртоносна. Това е бъдещето без антибиотици.
Може да ви звучи като сюжет на научната фантастика, но учените алармират , че светът се е насочил към пост- антибиотична ера, която ще върне медицината в положението преди откриването на пеницилина от Флеминг и използването му за лечение от 1941 година.
Вероятно сте чували за антибиотична резистентност. Антибиотиците убиват бактериите, но организмите са невероятно хитри врагове. При среща с ново лекарство те намират начини за оцеляване . Необходимо е да се разработват все нови и нови медикаменти, но темповете не могат да догонят развитието и мутациите при бактериите. Учените алармират, че не е имало нов клас антибиотици, открити от 1980 година насам .
Самият откривател на антибиотиците – Флеминг, предупреждава още през 1945 година, че ако бактериите се излагат на антибиотици под смъртоносно за тях ниво, те могат да привикнат към лечението. Мутирането при тях е много лесно, защото бактериите могат за 20 минути да удвоят броя си, а също да разменят част от генетичния си код. Достатъчно е няколко от тях да „преживеят” антибиотичното лечение, за да дадат начало на ново резистентно поколение.
Броят на устойчивите щамове се увеличава от година на година, но по-тревожна е появата мултирезистентни бактерии (към повече от един антибиотик) . Такъв е случаят със Staphylococcus aureus, виновник за циреи и инфекции на меката тъкан, както и за по-сериозни състояния като пневмония или инфекции на кръвта. Познатата бактерия обикновено се намира в подмишницата, слабините или в носа, а също и в мръсните участъци или калта. Повече инфекции се появяват след директен физически контакт на стафилококите с рана или прорез. Податливостта към инфекции зависи от различни фактори, като имунната система и цялостното здравно състояние. Тези инфекции обикновено са лесни за лекуване с не толкова скъпи лекарства... досега. Тревожно е все по-обширното разпространение на Резистентни на метицилин (methicillin) Staphylococcus aureus (MRSA). МRSA инфекциите, за разлика от обикновените Staphylococcus aureus инфекции, не могат да се лекуват с обикновени антибиотици, които включват метицилин. Така лечението често е по-дълго, по-скъпо и по-сложно и с често подновяване на инфекцията. Инфекциите от тип MRSA не са нови (причинители са на вътрешноболнични инфекции), но напоследък са по-честа причина за оплаквания на много хора. Над 70 % от бактериите в болниците са резистентни поне към един антибиотик, според изследване!
Отдавна е регистрирана опасна резистентност към карбапенеми, една от най-силните групи на антибиотици - от шепа случаи през 2003 г. до над 300 случая от 2010 година. Навсякъде по света се появяват мулти-резистентни щамове на туберкулоза (някои на практика нелечими); заболявания предавани по полов път като гонорея стават все по-трудни за лечение .
Примерите могат да продължат, но вие ще махнете с ръка пренебрежително – ще открият нови антибиотици! Да, ама не! Регистрацията на нови медикаменти прогресивно спада поради няколко причини. Съревнованието с новите щамове и откриването на все по-нови и ефективни лекарства вдига летвата за учените и те трябва да преодоляват все по-сложни предизвикателства. От разработваните в лаборатории 167 антибиотика през 2008 едва 15 са показали, че притежават нов механизъм на действие, необходим за справяне с резистентността.
Друга причина за липсата на нови антибиотици е икономическа. Фармацевтичните компании отдавна са изчислили, че антибиотиците не са доходен бизнес, защото лекуват конкретно заболяване за кратък период, а разработването им и регистрацията е скъпа процедура. Те предпочитат да предлагат лекарства за хронични заболявания, които пациентът да приема цял живот. Само пет от най-големи лекарствени гиганта все още имат активни програми за разработване на антибиотици.
Какво може да направим, за да предотвратим мрачното бъдеще на супер бактерии? Чували сте го - да не се лекуваме сами и да спазваме предписания период за прием на даден антибиотик. Медиците припомнят, че лечението на вируси не става с антибиотици! Европа е забранила употребата на антибиотици за засилване на растежа на животните, тъй като също допринася за устойчивост (но практиката продължава в много части на света, особено в рибните ферми).
Антибиотиците са ценни медикаменти. Има дори предложения, че те трябва да бъдат много по-скъпи - като цената на нови лекарства срещу рак, за да могат да се използват по подходящ начин.
И един лъч на оптимизъм. Антибиотиците, с които разполагаме днес, са били открити като странични продукти на растежа на бактерии. Като се има предвид, че учените са култивирали по-малко от 1% от бактериите на нашата планета, то вероятно има още много потенциални решения срещу бактериалните инфекции.
Коментари