Студените супи, които в България не са толкова популярни, са сред ястията с най-ниско калорийно съдържание. Това заяви пред „Труд“ специалистът по хранене и диететика д-р Митко Ригов.
Такъв пример е студената супа гаспачо (с домати), която обаче може да се приготви също с авокадо, чушки или други зеленчуци. А типично нашенският представител на този вид ястие е тараторът. „Ако той е направен с нискомаслено мляко, краставица, малко чесън и копър, но без ядки, създава се много ниско калорийна комбинация“, обясни лекарят.
Втори в препоръчителната листа са всички видове български зеленчукови супи. Става дума за кремсупите от карфиол, броколи или тиквички. Много важно е обаче в тях да не се слага мляко или застройка, защото вече няма да съдържат малко калории. Изключение прави малко нискомаслено мляко. „Същото важи дори за супата топчета, за тази с чисто и качествено филе от месо, при положение обаче че се консумира без застройка, без фиде или ориз. Но в нея примерно може да сложите карфиол, броколи, малко чушки“, посъветва д-р Ригов. Скоро той се върна от Япония, където видял колко масово се ядат зеленчукови супи, но обогатени с яйчен белтък. Т. е. в тях поставят много зеленчуци, често със скариди или телешко, но без застройки, а с цяло яйце.
„Яйченият белтък е най-ценният като добавен към салата със зеленчуци, към печени зеленчуци или към гювеч, дава възможност ястието да стане по-пълноценно за организма“, заяви д-р Ригов.
„Рибената супа (разбира се, без застройка) също е една много ниско калорийна храна“, каза д-р Ригов.
В третата такава група ястия попада миш-машът. Той обаче трябва да е приготвен почти без мазнина или с много малко, като чушките и доматите просто се задушават с малко вода. Вместо сирене може да се добави извара, а вместо яйца - един жълтък и 2-3 белтъка.
Гювечът, зеленият фасул, но без брашно и с много малко мазнина, са поредното ястие за тънка талия. Вариант е омлет със скариди или извара. „Тук е мястото да кажа, че една салата, към която се добавят 2 лъжици зехтин, веднага става с 200 килокалории повече“, посочи д-р Ригов. Т. е. ако ниско калорийните продукти се ползват в натурален вид, те остават такива. Но ако се поднасят с повече мазнина, с добавки като млечни храни, сирене, кашкавал и какво ли не, веднага променят състава си и се увеличава енергийната им стойност.
„Страхотен избор за лятото е риба или морски дарове със зеленчуци“, каза още диетологът.
А след ястията идва време за десерта. За да не се увеличават килограмите ви, заложете на желирано нискомаслено кисело мляко с плодове или пък сорбе. Тъй като доста хора не обичат да пият вода, може да си набавят течности под формата на домашен студен чай - примерно зелен или плодов. Друг вариант е прясно изстискан плодов сок. „Знаете ли обаче, че дори сладоледът е ниско калорийна храна, стига към него да не се добавя вафлена кофичка, шоколад, бисквити, ядки и други „гарнитури“. Така той ще има около 150 килокалории на 100 грама“, категоричен бе д-р Ригов. В противен случай - ако го „затрупате“ с описаните добавки, той ще ви донесе 280 килокалории на 100 грама. За сравнение - 100 грама шоколад е 500 килокалории.
Не на последно място - опитвайте се да имате петкратен хранителен прием - с междинна закуска преди обяда и следобедна. Избягвайте и пържените ястия, защото те са изключително калорийни.
Морските дарове - един много добър и вкусен избор за храна през лятото, от която няма как да напълнеете.
Сорбе - десертът с минимум калории.
Д-р Митко Ригов, началник на "Болнично хранене" в столичната университетска Александровска болница, специалист по хранене и диететика.
Свързани статии:
16 златни съвета на Петър Дънов за здравословно хранене
Ползите от по-бавното и умерено хранене
Източник: Труд.bg
Коментари