Блог

Физикалната медицина помага на болните от Паркинсон

Физикалната медицина помага на болните от Паркинсон

Болестта на Паркинсон остава и до днес загадка за лекарите.  За първи път симптомите на заболяването са описани от лондонския лекар Джеймс Паркинсон през 1817 г., който я нарича „трепереща парализа”. Заболяването е прогресиращо състояние, което включва постепенна загуба на нервни клетки в ограничена област от мозъка. Това води до затруднения при контрола на движенията, както и промени в съня, настроението и мисловната дейност. Треперенето на ръцете и краката, прегърбването на тялото, неравномерната походка и нарушението в говора са добре познати симптоми, които се задълбочават с напредването на болестта. Всичко това води до обездвижване и невъзможност на болните да се справят с ежедневието си.

 

 

От болестта на Паркинсон страдат основно хора между 55 и 65 години, като по-засегнати са мъжете.

 

 

На този етап болестта не може да бъде излекувана, т.е. дегенеративните процеси на мозъка не мога да бъдат спрени. Все пак успешно се прилага комбинация от лекарства, психотерапия, физикална терапия и неврохирургична намеса. В Специализираната болница за активно лечение по физикална и рехабилитационна медицина „Медика” прилагаме всички съвременни методи за лечебно профилактично въздействие при пациенти с такова заболяване”, коментира д-р Искра Карлова.

 

 

Комплексната терапия, която се прилага от нея и колегите й в лечебното заведение се изработва индивидуално за всеки пациент, като се съобразява с тежестта и локализацията на заболяването, с наличието на придружаващи заболявания и възрастта.

 

 

Програмата по която се работи с пациенти с Паркинсон включва няколко компонента: кинезитерапия /пасивна, активна, позиционна/; апаратна физиотерапия /електролечение, лазертерапия, светолечение и магнитотерапия/; термотерапия /крио и топлотерапия/; трудотерапия; психологични и логопедични занимания, и професионално преориентиране.

 

 

В програмата са включени още индивидуална лечебна гимнастика включваща дихателна гимнастика, поетапна вертикализация, обучение в походка, както и упражнения за равновесие, и координация. Специално внимание се обръща на обучението в дейностите от ежедневието – обръщане и сядане в леглото, прехвърляне в инвалидна количка, обучение в самостоятелнохранене, тоалет и др.

 

 

Трябва да подчертаем, че активното участие на пациента в рехабилитацията е необходимо и задължително условие за да постигнем положителен резултат, коментира д-р Искра Карлова. Тя допълни, че за да има ефект лечението е необходимо продължаване на кинезитерапевтичния комплекс и в домашни условия под контрол на специалист или близък.

 

 

Свързани статии:

Германски учени: българското кисело мляко лекува

Д-р Гайдурков за натуралната хигиена и кои заболявания лекува – заболявания на панкреаса, белите дробове, бъбреците (втора част)

Кафето, моят приятел

 

Автор: zdravedae.com

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Ползвайте конопено семе за остър ум, красива кожа и против рак и депресия

Ползвайте конопено семе за остър ум, красива кожа и против рак и депресия

Следваща статия
6 храни, от които оглупяваме

6 храни, от които оглупяваме

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар