Ракът е сред най-ужасните болести на нашето съвремие. С оглед на това учените непрекъснато се опитват да открият препарати , които да сложат край на това коварно заболяване. Един от тях е и тази билка, която за кратко време може да убие почти всички ракови клетки. Но подкрепя ли науката тези данни?
Наскоро бяха проведени изследвания, публикувани в сп. “Life Science”, които доказват, че артемизининът, производно от билката “Sweet wormwood” или ” Artemisia Annua” (буквално на английски означава “сладък пелин”), може да убие до 98% от клетките на рака на белите дробове за по-малко от 16 часа!
Билката в натурално състояние предизвиква 28 процентно намаляване на клетките на рака на белите дробове, в комбинация с желязо обаче, “Artemisia Annua” успешно “изтрива” рака почти напълно. Артемизининът в миналото е използван в китайската медицина като мощно средство против малария, но вече е доказано, че лекарството е ефективно и срещу рак.
При проведеното научно изследване учените добавят и желязо, което често се натрупва в тъканите на белите дробове, особено в клетките, заразени с рак. Оказва се, че артемизининът избирателно напада „лошите” клетки, докато останалите оставя недокоснати.
Още статии:
Вода с лимон – започнете деня със здраве!
Приложения на содата, за които може би не сте чували
Куркума – суперхраната, която топи мазнините и ни прави по-здрави
„Артемизининът спира транскрибиращ фактор E2F1 (протеин, отговорен за цикъла на клетките и действието на туморпотискащите протеини) и се включва активно в разрушаването на раковите клетки в белите дробове“ – се казва в заключението на изследователите от Университета в Калифорния. Желязото от друга страна се приема от клетките посредством специални рецептори. Нормалните клетки притежават подобни рецептори, но в раковите те се много повече. Именно поради това комбинацията от артемизинин и желязо дава толкова добри резултати.
Френският производител на лекарства ” Sanofi ” съобщи, че очаква да започне да произвежда около 50-60 тона артемизинин всяка година, като се надява това да задоволи търсенето на световния пазар.
Коментари