Блог

Плуване срещу гръбначни изкривявания

Плуване срещу гръбначни изкривявания

Тревога - според статистиката на докторите, броят на децата, страдащи от гръбначни изкривявания, т. нар. сколиоза, нараства с всеки ден, съобщава Standartnews.com. Причините за това могат да бъдат както различни заболявания, така и самият начин на живот на детето. Как се лекува сколиоза и може ли гръбнакът да бъде възстановен напълно? На тези и други въпроси за "Стандарт" отговори д-р Михаил Алексиев, ортопед травматолог.

 

Освен самото изкривяване на гръбнака, при същинската сколиоза има и ротация на прешлените. "Най-големият процент сколиози са тези с неизяснена етиология, т.е. с неясен произход. Това заболяване е мултифакторно и причините, които могат да го предизвикат, са много - мускулни, дисметаболитни, генетични или неврологични заболявания", разяснява д-р Михаил Алексиев. Липсата на ясна причина за появата му прави и терапията доста сложна. "Важно е да се подчертае, че подходът за лечение е строго индивидуален и обикновено включва диспансеризация и наблюдение", подчертава ортопедът.


За сколиозата има много класификации, но най-общо казано са три типа.

 

Първият е до 20 градуса изкривяване, при който лечението е консервативно, включващо плуване и подходящи упражнения, както и профилактични прегледи на 6 месеца. Вторият тип е с изкривяване между 20 и 40 градуса. "В такава ситуация вече освен рехабилитация, се включва и носенето на специализираните корсети. Те също са индивидуално изработени и се използват за коригиране на изкривяването. Тук отново се прави проследяване от специалист на всеки 6 месеца", допълва д-р Алексиев. Сколиозата се класифицира от трети тип, когато изкривяването е над 40 градуса и вече е необходимо оперативно лечение. "Важно е родителите да знаят, че при много тежките сколиози дори оперативната интервенция не гарантира 100% успеваемост и пълно възстановяване", подчертава специалистът. Целта на хирургическата намеса е по-скоро да се спре погрешния растеж и по възможност да се коригират до някаква степен промените.

 

Дори и при най-сериозните сколиози обаче не се прибягва веднага към скалпел!

 

Според това коя част от гръбнака засяга, сколиозата може да бъде няколко вида: гръдна, поясна, комбинирана - поясно-гръдна, както и такава, която обхваща целия гръбнак. "Най-тежки са последиците от гръдните сколиози, тъй като в тази част на тялото се намират едни от най-важните органи - сърце и бял дроб. При много сериозни изкривявания костите могат да притиснат някой от тези жизнено важни органи и да предизвикат неприятни последици", обяснява д-р Михаил Алексиев.

 

Най-често изкривяванията се появяват между 10-тата и 11-тата година. В този момент вече родителите могат да забележат кривия гръбнак и неправилната стойка. Съществува също и вродена сколиоза, която се диагностицира обикновено още след раждането, тъй като е свързана с различни генетични малформации.

 

"Най-важната част от профилактиката на това заболяване е т. нар. хигиенно-диетичен режим", казва д-р Алексиев. Важно е също да се следи дали детето има правилна стойка. В днешно време, особено през студените месеци, децата изкарват по-голямата част от време си седнали или на чина, или у дома пред компютъра. Затова родителите трябва да обръщат внимание дали то не се изгърбва на стола и да му напомнят, че трябва да се изправя.

 

"В ранните ученически години от особено значение е изборът на подходящата раница за училище", съветва д-р Алексиев. Популярните в последните години чанти за едно рамо са най-лошият възможен избор,

тъй като тежестта пада само на една страна и детето изкривява стойката си.

 

Спортът също е един от най-добрите методи за профилактика, като специалистите препоръчват най-вече плуването.

 

"В последните 3-4 г. все повече дечица идват при нас с подобни оплаквания", отбелязва д-р Алексиев. Една от основните причини за това е, че децата спортуват все по-малко и нямат нужната физическа култура. Друга теория за повишаване броя на заболелите от сколиоза е бързото израстване. Забелязва се също, че момичетата имат от 3 до 6 пъти по-често подобни оплаквания, в сравнение с момчетата. За това обаче лекарите нямат точно обяснение.

 

В повечето училища и детски градини се правят профилактични прегледи на децата, с цел заболяването да се открие възможно най-рано. Подобен преглед може да бъде извършен и от личния лекар, като на такива деца, които са генетично обременение от гръбначни изкривявания, се обръща специално внимание. "Съветвам родителите и при най-малкото съмнение за подобен проблем, да потърсят съвет от нас, специалистите", казва д-р Ангелов.

 

Безплатни прегледи в "Пирогов"

 

На 20 март в "Пирогов" ще се извършат безплатни прегледи и рехабилитация за сколиоза (гръбначно изкривяване) при деца. Прегледите започват в 12 ч, а рехабилитацията в 13 ч. Онези, които искат да се възползват, могат да го направят, катo се запишат на телефон 02/91 54 334 всеки делничен ден между 9 и 12 ч.

 

 

(Статията е предоставена от standartnews.com)

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
снимка: www.picstopin.com
Предишна статия
Лекуват душевноболни с музика

Лекуват душевноболни с музика

Следваща статия
Пъдпъдъчите яйца - здравословна бомба в мини вариант

Пъдпъдъчите яйца - здравословна бомба в мини вариант

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар