Блог

Лековитата трънка не е за подценяване

Лековитата трънка не е за подценяване

 

Пролетта дойде рано и лековитата трънка цъфна рано. Още я наричат галагонка, прунка, синя трънка, черна трънка. Цветовете й се берат от края на април и са богати на флановоиди, гликозиди, кумаринови съединения, ябълчена киселина, минерални соли, витамини, ароматни вещества. Нейните цветчета са най-невинното слабително средство и е добра идея да ги има във всяка домашна аптечка. При необходимост се прави запарка всеки ден, в продължение на 3-4 дни. Тази билка има и укрепващо действие като влияе стимулиращо на обмяната на веществата. 

 

 



Чаят прочиства кръвта, препоръчва се при кашлица, възпаления на горните дихателни пътища, закъсняла менструация, задържане на урина, а също и при аденом на простата, съветва Кети Иванова, автор на книги за лечебните растения. Външно се прилага при обриви по кожата, особено при деца.

 

 



2 препълнени ч.л. цветчета се заливат с 250 мл. студена вода, слага се да кипне и се прецежда. Пие се по 2 ч.ч. неподсладена отвара 2 пъти дневно.

 

 

 


Друг  вид запарка се приготвя така: 1 суп.л. дрога се залива с 1 ч.ч.вряла вода, кисне 10 мин., прецежда се и се пие по 1 ч.ч. запарка сутрин и вечер.

 

 

 


Дрога от листата се приготвя веднага след прецъфтяването. Те имат противовъзпалителен ефект при заболявания на бъбреците и пикочния мехур – листата се използват  при същите индикации като цветчетата. Чаят от млади листенца предизвиква обилно уриноотделяне като действа леко слабително. Полезен и при хора със застоял начин на живот.

 

 

 


2 суп.л. листа (или цвят) от трънка се заливат с 400 мл.вряла вода, кисне 1 час, прецежда се и се пие по 1 винена чашка 3 пъти дневно.

 

 

 

Слабителният чай при чревно възпаление се приготвя в комбинация с други билки: смесват се 20 гр. обикновена очанка, по 40 гр. корени от кисел трън и цветчета от трънка. Сутрин и вечер се пие по 1 ч.ч.

 

 

 

Свързани статии:

 

 

Рецептите на Левски при зъбобол, изгорено и жълтеница

 

Пречистете тялото си само с една съставка

 

 

 

Източник: Здравница

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Kожните болести са в настъпление. Защо?

Kожните болести са в настъпление. Защо?

Следваща статия
Какви са ползите от билката паричка?

Какви са ползите от билката паричка?

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар