Някои малчугани проговарят рано, други късно. Всичко зависи от детето, но ако родителите изпитват каквото и да било притеснение за развитието на малчугана, могат да потърсят помощ от специалист. Такъв може да бъде намерен в Логопедични центрове „Медика”, където специалисти проследяват правилното изговаряне на думите, както и дали детето свързва правилно изреченията.
„Между първата и втората година детето натрупва изключително бързо думи в речника си, които могат да достигнат до 300. На годинка, то вече трябва да използва първите си думички, на две годинки да свързва две думи във фраза, а на три – да използва изречения от три думи и да свързва смислово няколко последователни изречения”, коментира логопедът Светла Стефанова.
Тя уточни, че някои деца, проговарят със закъснение, но правилно, за разлика от други, които проговарят рано, но неразбираемо. От изключителна важност в този етап от развитието на детето е комуникацията с него – вербална и невербална. Дете, което бърбори неразбираемо показва, че има необходимост от общуване, но говорът му е нарушен. На специалистите – логопеди са известни т.нар. „ранни говорители” – деца които в следствие на определени дефицити може да говорят перфектно от съвсем ранна възраст, но да им липсват умения, изискващи контрол на очите – рисуване, рязане, а в по-късна възраст и четене и писане.
Има случаи, когато децата „изяждат” първите срички в думата. „Овладяването на механизма на говорене, зависи от моделите на моторно планиране и се развива чрез опита. Детето, може да повтори след нас звука, но ако трябва да го комбинира с повече звуци и срички, нарушената последователност води и до изпускане в думата. Нормално, периодът на усвояване на повечето звукове е 6-7 годишна възраст, като може да има трудности при определени звукосъчетания”, коментира още Светла Стефанова.
При неправилно произнасяне или замяна на някои от звуците се налага намесата на логопед, като е препоръчително това да се случи преди тръгването на детето на училище, за да може терапията с него да започне навреме, и дефицитът да бъде преодолян.
Факт е, че много гении в световната история са имали късно проговаряне или проблеми в училище. Такива са били случаите на Айнщайн, Леонардо да Винчи, Пикасо и Рокфелер.
Свързани статии:
Късното проговаряне – дислексия или следствие от телевизията?
Ако бащата е умен, не е гаранция, че детето няма да е глупаво
Автор: zdravedae.com
Коментари