Ресторантьори обявяват 14-те най-често срещани алергени в ястията.
Виена с първо кафене за алергични хора
Във Виена още през септември заработи първото в Австрия кафене за алергични хора, чийто съдържателки са майка и дъщеря. То носи името „Сладко за всички” и се намира в централния 4-и район на австрийската столица.
За Маргрет Ротхог (55 г.) една поничка може да се окаже смъртоносна, тъй като е алергична към брашното.
Около 30 на сто от хората в индустриалните страни страдат от непоносимост към хранителни продукти и алегрии. Тенденцията се покачва.
Да излезеш да похапнеш навън е невъзможно за тях, защото не знаеш какво съдържа храната, казва Маргрет. Тя, заедно с 26- годишната си дъщеря Франка са вдъхновени от страстта си към пекарство и сладкарство, но и от своите страдания.
Асортиментът включва торти, които са ознначени, че не съдържат глутен, лактоза и хистамин, обяснява Франка , която е равноправен участник в проекта.
Междувременно стана ясно, че гостилничарите в ЕС от края на 2014 година ще трябва да дават информация за 14-те най-често срещани алергени в ястията – като лактоза и глутен напр. За целта заведенията трябва да обучат персонал. Това гласи разпоредба на Европейската комисия. Като засегнати дори ще са павилиончетата за бързо хранене, включително бюфет и катеринг.
Новият регламент за етикетирането на храните, който влиза в сила от 13 декември, разяснява доц. д-р Веселка Дулева, национален консултант по хранене и диететика, цитирана от 24 часа.
Той е насочен към повишаване на информираността на потребителите и ще се прилага във всички 28 страни членки. Отговаря на настойчивите искания на гражданите в тези държави за повече, по-четлива и по-разбираема информация. Тя трябва да е
на видно място и когато е необходимо - да е незаличима. Документът слага край на невъзможния за прочитане дребен шрифт. Големината на буквите вече трябва да бъде поне 1,2 мм и не по-малка от 0,9 мм за много малки опаковки - дъвки, бонбони и др., с ограничена площ.
Нов аспект е и задължителното изтъкване на информацията за алергените в предварително опакованите храни, както и в храните, които се предлагат в разфасовки или в ресторантите.
На всички видове месо вече ще се изписва страната на произход . Въвеждат се норми и при дистанционна продажба на храни. Не на последно място е изискването за задължителна информация за хранителната стойност на всяка храна - данни, които към момента се обявяват доброволно.
Това ще се прилага след един сравнително дълъг, но необходим гратисен период - влиза в сила от декември 2016 г.
Списък на потенциалните алергени:
1. Зърнени култури, съдържащи глутен, а именно: пшеница, ръж, ечемик, овес, спелта (вид пшеница), камут (вид едра твърда пшеница) или техни хибридни сортове, както и продукти от тях, с изключение на:
а) глюкозен сироп на пшенична основа, включително декстроза;
б) малтодекстрини на пшенична основа;
в) глюкозен сироп на ечемична основа;
г) зърнени култури, използвани за производство на алкохолни дестилати, включително етилов алкохол от селскостопански произход.
2. Ракообразни и продукти от тях;
3. Яйца и продукти от тях.
4. Риба и рибни продукти с изключение на:
а) рибен желатин, използван като носител на витамини или каротиноидни заготовки;
б) рибен желатин или рибен клей, използван като подобряващ агент в бира и вино.
5. Фъстъци и продукти от тях;
6. Соя и соеви продукти с изключение на:
а) напълно рафинирани соево масло и мазнина;
б) натурални смесени токофероли (E306), натурален D-алфа токоферол, натурален D-алфа токоферолацетат, натурален D-алфа токоферолсукцинат от соеви източници;
в) фитостероли и фитостеролови естери от растителни масла, получени от соеви източници;
г) растителен станолов естер, произведен от стероли на растителни масла от соеви източници;
7. Мляко и млечни продукти (включително лактоза) с изключение на:
а) суроватка, използвана за производство на алкохолни дестилати, включително етилов алкохол от селскостопански произход;
б) лактитол.
8. Ядки, а именно: бадеми (Amygdaluscommunis L.), лешници (Corylusavellana), орехи (Juglansregia), кашу (Anacardiumoccidentale), пеканови ядки (Caryaillinoiesis (Wangenh.)К. Koch), бразилски орехи (Bertholletiaexcelsa), шамфъстък (Pistaciavera), орехи макадамия или орехи Куинсленд (Macadamiaternifolia) и продукти от тях с изключение на ядки, използвани за производство на алкохолни дестилати, включително етилов алкохол от селскостопански произход.
9. Целина и продукти от нея.
10. Синап и продукти от него.
11. Сусамово семе и продукти от него.
12. Серен диоксид и сулфити с концентрация над 10 mg/kg или 10 mg/litre, изразени под формата на общ SO 2, който следва да се изчисли за продуктите, предлагани готови за консумация или върнати към първоначално състояние съгласно указанията на производителя.
13. Лупина и продукти от нея.
14. Мекотели и продукти от тях.
Какво ще има на новия етикет от 13.XII.
Задължително е посочването на следните данни:
(а) наименование на храните;
(б) списък на съставките;
(в) всички съставки или спомагателни вещества, причиняващи алергии или непоносимост;
(г) количество на определени съставки или категории съставки,
(д) нетно количество на храните;
(е) срок на минимална трайност или срок на годност;
(ж) специални условия на съхраняване и/или условия на употреба;
(з) името или търговското наименование и адрес на стопанския субект, който отговаря за информацията за храните;
(и) страната на произход или мястото на произход;
(й) указания за употреба;
(к) действителното обемно съдържание на алкохол (при напитки с > 1,2 об.%);
(л) обявяване на хранителните стойности.
Свързани статии:
Храните в ЕС с еднакви етикети
Какво ви алергизира - тестове с алергени
Автор: zdravnitza.com
Коментари