От години се говори и се изследва кои мазнини са наистина са полезни. Наситените мазнини, които от дълго време се заклеймяват като водещи до сърдечни усложнения, се оказаха важни за нашето здраве. Междувременно се оказва, че препоръчваните полинаситени мазнини не са толкова здравословни, колкото много хора обещават.
Информацията се мени непрестанно и в даден момент човек се пита как да отсее истината в изобилието от противоречащи си твърдения.
В крайна сметка трябва да запомним, че:
- наситените мазнини не са наш враг;
- полиненаситените мазнини не са равни по своето въздействие (Омега-3 има антивъзпалителни, а Омега-6 възпалнителни действия);
- количеството полиненаситени мазнини, които приемаме, е от също толкова голямо значение, колкотото и вида на мазнината (в днешно време приемаме далеч по-високи стойности на Омега-6, отколкото на Омега-3, което води до възпалителни процеси в организма);
И все пак, здравето е въпрос на баланс – движение, хранене, приемане на течности, достатъчно сън. Затова приема на твърде много или твърде малко от всяко хранително вещество може да доведе до неприятности. Реално почти всичко, което поемаме може да бъде разгледано като “добро” или “лошо” за нас, в зависимост от това дали в организма ни има дефицит или изобилие на даденото вещество.
Например, мастноразтворимия Витамин А е полезен за изключително много неща. От поддържането на добро зрение, през подсилената иммуна система и бързото заздравяване на раните, до образуването на червените кръвни телца, той несъмнено играе важна роля за доброто здравословно състояние. При превишен прием обаче, картинката се променя и от натрупаните количества може да се появи токсичност, която води до повече неприятности, отколкото облаги.
Затова препоръчваме приема на мазнини да се дели на:
- 1/3 наситени мазнини;
- 1/3 мононенаситени мазнини;
- 1/3 полиненаситени мазнини (с по-високо количество Омега-3 мастни киселини).
Как да ги разпознаете на рафта в магазина
Наситените мазнини са предимно с животински произход (например масло, мас) и тропически масла (като ).
Мононенаситените идват най-вече от авокадо, някои ядки и маслини.
Повечето останали масла (царевично олио, масло от гроздови семки, шарлан) са полиненаситени мастни киселини.
За да сте сигурни, че приемате балансирани количества мазнини, следвайте изброените съвети:
- Приготвяйте си храна от цели продукти – месо, риба, яйца, пълномаслени млечни продукти, зеленчуци, сурови ядки.
- Избирайте мазнини от животински произход и растителни масла, които са студено пресовани (обикновено маркирани с „екстра върджин“ на етикета).
- Когато готвите на висока температура, старайте се да не преминавате точката на димене на мазнината, която използвате.
- Намалете приема на изкуствено преработени мазнини – четете внимателно съдържанието на продуктите, за да сте сигурни, че в състава им не присъстват хидрогенирани или транс-мазнини.
- Набавяйте си повече Омега-3 мастни киселини – в идеалния случай от риба или рибено масло.
Ако вече сте заклети фенове на маслото или патешката мас, тогава може да допълвате приема с или зехтин. Ако пък в кухнята често залагате на масло от гроздови семки и шарлан, тогава ви препоръчваме да намалите малко източниците на полиненаситени мазнини и да добавите наситени и мононенаситени мазнини към менюто си.
Процесът на обработка на мазнините също играе важна роля в тяхната класификация на полезни и неполезни.
Например, естествено срещаните наситени мазнини (масло, мас, кокосово масло) са важни за здравословния начин на хранене. От друга страна, изкуствено създадените наситени мазнини (мазнини, които по произход са били ненаситени и след химическа обработка (хидрогениране), стават наситени (като маргарина), не са здравословен избор.
Като цяло, трябва да запомним, че здравословните мазнини се намират в цели храни, и в масла претърпели минимален процес на преработка, докато нездравословните мазнини се съдържат в преработените храни – полуфабрикати, сосове (сред които лютеници и майонези), готови тестени изделия, торти, шоколадови десерти и други.
Причината много от производителите да използват хидрогенирани мазнини, е че те удължават живота на продукта на рафта, което в последствие води до по-малко брак на стоката, което е равносилно на по-малко загуби. Използването им се отразява и доста по-леко на производствените бюджети. Реалността е такава, но доброто в случая, е че ние може да си помогнем като си приготвяме храната вкъщи. Така ние контролираме процеса и знаем какви продукти и мазнини използваме.
И въпреки че набавянето на балансирани мазнини е важно, внимавайте с калорийния прием. Човек може да качи тегло не само от силно преработените храни, но и от завишената консумация на натурални, полезни продукти.
Свързани статии:
Хидрогенираните мазнини – няма пълно щастие!
Проста напитка преди сън, за намаляване на коремните мазнини
Напитка, която топи коремните мазнини. Как да си я направим у дома?
Източник: Здравница
Коментари