Блог

Източват държавна болница с частни дейности

Източват държавна болница с частни дейности

Неизгоден договор източва областната болница "Св. Петка" във Видин, сочи разследване на «Стандарт». Без спешни мерки лечебното заведение е обречено на фалит, смята директорът му д-р Виолета Дочкова.


 

Заробващият договор е сключен миналия август от предишния директор на областната болница д-р Цветан Василев и СБАЛК "Видин". С него се дават под наем малко над 1000 кв. м от площта на държавната болница за отварянето на частна инвазивна кардиология срещу 85 хил. лв. на година или 7 хил. лв. на месец. Реално обаче сумата е 2500 лв. месечно, тъй като останалите пари отиват за ДДС и отчисления към държавния бюджет, обясни д-р Дочкова. За сметка на това болницата е останала без 7 стаи от детското си отделение, тъй като точно те са дадени под наем. Затова през зимата и лятото, когато има епидемии, болните малчугани трябва да се приемат в коридорите на болницата или да ходят до съседните градове.


 

От частното лечебно заведение са искали да ползват още лаборатории, рентген, болнична аптека и други структури на държавното срещу обещанието, че приходите й на година ще набъбнат заедно с наема до 200 хил. лв. В условията влизало и изискването държавната болница да обслужва с предимство пациентите на частната 24 часа в денонощието. Частната клиника е обещала и големи заплати на лекарите, така оставила кардиологичното отделение на областната болница без специалисти. Ако затвори то обаче, има реална опасност да затвори цялата клиника, защото то е най-печелившото. Само за година приходите му по здравна каса са около 700 хил. лв. Най-вероятно с тази идея е била предвидена и клаузата частната клиника да започне да изпълнява клинични пътеки, които държавната вече не може да обслужва.

 

Още: Щитовидната жлеза – диригент на метаболизма

 

«Всички тези договори бяха неизгодни за нас и аз ги прекратих», казва д-р Дочкова. Проблемът обаче не е решен, тъй като договорът за наем все още е в сила, а лекарите в държавната болница липсват. За да излезе от положението, тя е решила областната болница да се сдобие със своя инвазивна кардиология. Очаква се да е готова до есента. Тогава според закона за лечебните заведения частната болница няма да може да получи разрешение за дейност. По този начин Видин ще успее да запази областната си болница, без да лишава хората от модерно инвазивно лечение.


Още: Какво да правим ако ни е зле и нищо не помага – 8 много практични съвета

 

Въпреки че СБАЛК "Видин" няма документ за право на работа в момента, вече търси пациенти. «Обикалят селата с автобусчета и скланят бабите и дядовците да се лекуват при тях», казва д-р Дочкова. Понякога този маркетинг ставал дори опасен за хората. Последният случай е съвсем скорошен, в сряда казали на някакъв човек, че има нужда от спешно лечение, да чака линейка в понеделник, казва д-р Дочкова. Само че близките му потърсили помощ в държавната клиника, оказало се, че пациентът наистина има нужда от спешно лечение и докторите му спасили живота. «Дали щеше да е жив до понеделник никой не знае», казва д-р Дочкова. Тя споделя и за друга неетична практика, на която се е натъкнала покрай общуването с ръководителите на частната клиника. «Питаха ме от какво съм недоволна, след като били готови за всеки пациент, който ще им пратя, да ми дават по 100 лв., с тях съм щяла да вдигна заплатите на лекарите си», казва тя.

 

Още: Фармацевтична компания започва производство на лекарство от билката артемизинин, която убива до 98% от раковите клетки
 

Даряваме, а не ощетяваме


 

Български кардиологичен институт, собственик на СБАЛК-Видин


 

Ние считаме, че когато даваме 200 хил. лв. годишно за наем и съпътстващи медицински дейности и даряваме 50 000 лв., не може по никакъв начин това да бъде наречено ощетяване.


 

Цената по договора за наем между СБАЛК-Видин и МБАЛ "Св. Петка" е 85 314 лв. годишно. Допълнително по договорите за медицински дейности, които Виолета Дочкова обяви за неизгодни и прекрати, МБАЛ "Св. Петка" щеше да получи още 120 хил.лв. годишно. Цените по тези договори са по официалния ценоразпис на болницата. Общият приход от наем и медицински дейности за "Св. Петка" надхвърля 200 хил. лв.


 

Ремонтът на детското отделение е на стойност 78 860 лв. От тях 50 000 лв. са дарение от СБАЛК "Видин", а 28 860 лв. са за сметка на МБАЛ "Св.Петка". Освен това няма дейности на СБАЛК, които дублират МБАЛ "Св. Петка". СБАЛК извършва интервенционално лечение на сърдечно-съдови заболявания, каквото никога не е практикувано в МБАЛ "Св. Петка". Има и официално подписано споразумение за това.


 

Лечебниците: Министерството да гледа всеки договор


 

Сдружението на областните болници в страната иска здравното министерство да одобрява всеки договор между тези клиники с частните. Повод за това е фактът, че случаят във Видин не е изолирано явление. Безспорно той е най-драстичният, но имаме и други примери, казва д-р Иван Светулков, председател на сдружението на областните болници. Според него друг подобен инцидент е имало и с държавната клиника във Велико Търново. В момента нещата там се решават от съда. Макар и по-различни проблеми имат и държавните болници в Шумен, Ямбол. От отделения по инвазивна кардиология има смисъл, но те трябва да се разкриват според нуждите, които са представени в една Национална здравна карта, категоричен е д-р Светулков. Според него всичко друго води до опасност от появата на структури, които се водят повече от желание за бърза печалба, а не толкова от грижа за хората.


 

Условията са неизгодни


 

Таня Андреева, министър на здравеопазването


 

Това положение се дължи изцяло на неизгодните договори, които са подписани. Видинската болница е задължена не само приоритетно да обслужва и консултира пациентите на частната, но да се грижи и за сметосъбирането, да осигурява паркоместа. При това при неизгодни условия за държавната болница. Не знам как е допуснато от лечебните заведения, защото те са взети без разрешение от принципала. Няма как подобни взаимоотношения да бъдат подкрепени от държавата. Възнамерявам подобни договори да не се сключват без оценка от принципала, както искат и самите областни болници.


 

Почват пълна ревизия


 

Масови проверки на областните болници предприе здравното министерство. Обект на инспекциите са договорите, които те са сключили с частни клиники за даване под наем на помещения. Както и на контракти за дейности като лабораторни изследвания, образни и други. Причината за проверките са неизгодни договори за наем и услуги, на които министерството се е натъкнало. Един от тях е този във Видин, за който ви разказваме. Сключването на договори между частни и държавни или общински болници е полезна практика, която може да допринесе за оздравяването на затъналите публични клиники. Това обаче може да стане само ако договорите са изгодни и за двете страни. За съжаление у нас се появяват и лоши практики. Затова здравното министерство реши да затегне контрола, преди да стимулира разширяването на този вид партньорства. Здравният министър преди време обяви, че това е една от насоките за развитие на сектора.

 

(Статията е предоставена от standartnews.com)

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
снимка: www.standartnews.com
Предишна статия
10 хитрини за наистина здравословен сън

10 хитрини за наистина здравословен сън

Следваща статия
Линейки по бензиностанциите в София по празниците

Линейки по бензиностанциите в София по празниците

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар