Бялото течение е проблем, който се пренебрегва от доста жени, но това не трябва да се случва, защото появата му не е толкова нормална, колкото много жени си мислят.
По този повод потърсихме консултанта Юлия Стоянова.
- Защо бялото течение е толкова упорито?
- Защото не винаги е установена точната причина за появата му и оттам и лечението е неправилно. Особено самолечението. Трябва да се установи точния причинител. Обикновено това са бактерии, най-често хламидии и стафилококи, понякога коли и протеус, или гъбички вид кандида.
- Какво да направим?
- Не винаги причината за появата му е една и съща. Например, има случаи на поява на бяло течение при малки момиченца и тогава само детски гинеколог може да каже каква е причината за появата му и да даде лечение. Всеки случай е индивидуален. Терминът „бяло течение” е доста относителен, тъй като и в учебниците доста се разминават описанията и характеристиките на течението – колко бяло точно трябва да е, за да се характеризира като такова. Защото цветът му варира - от прозрачно до леко жълтеникаво и пак се води „бяло“. Но в първия случай имаме възпаление на яйчниците и оттам идва тази повишена секреция, а при други случаи – се дължи на бактерии или гъбички. Затова самолечението не се препоръчва, а трябва да се отиде на гинеколог. Той първо трябва да назначи съответните изследвания и едва когато види резултата да назначи лечение. Специфичните изследвания са: вагинален секрет – микроскопско изследване и микробиологична посявка в лаборатория, а не само диагностика на неоцветен препарат с микроскоп в кабинета на гинеколога!
Много често развитието на гъбични заболявания се дължи на прекомерна или скорошна употреба на антибиотици. Затова и те не се вземат без лекарско предписание. В повечето случаи имаме намален имунитет.
- Има ли препарати на билкова основа, които да подпомогнат лечението?
- Като добавъчна терапия могат да се вземат продукти с билката „котешки нокът”, която действа срещу бактерии и гъби, жен-шен, да се консумира черен пипер, люти чушки и чесън, полезни срещу бактерии и вируси, а промивки външно да се правят с лайка и сода, както и разреден спиртен разтвор от тамян или прополис. Редовната употреба на пробиотици също подпомага лечението. Понякога това е достатъчно.Но пак повтарям, това не отменя посещение при лекар.
- Какви грешки се правят при лечението му ?
- За различните причинители има различно третиране.Трябва да се знае, че всички лекарства, особено тези за гъбични инфекции имат потенциален токсичен ефект и затова трябва да са предписани от лекар, за да не стане така, че лечението да е по-агресивно от болестта.
- Ако бялото течение се увеличи, какво да направим?
- Отидете при лекар отново и поискайте микробиологична посявка. Ако не се лекува, то често води до стерилитет, а според последни проучвания някои специалисти смятат, че гъбичките кандида вземат участие в канцерогенезата.
Свързани статии:
Тетра – природният антибиотик срещу всякакви инфекции
Салвия – билката, която дарява безсмъртие
Смрадлика – при кои заболявания се използва билката?
Източник: Здравница
Коментари