Майки, които са дарили яйцеклетки, искат да се приеме закон за донорството на генетичен материал и етичен кодекс съобщи БНТ. Според жените това е единственият начин да се пресекат всякакви слухове за злоупотреби и порочни практики в някои ин-витро клиники. За да могат да развият законодателна инициатива, жените учредиха фондация “Майки за донорството”.
За четири години 600 жени у нас станаха донори на яйцеклетки и то абсолютно безвъзмездно с единственото желание да помогнат на други да сбъднат мечтата си за дете.
Валя Попова: Чувайки за донорската програма на фондацията си зададох въпроса как безпроблемно и романтично се случиха при мен нещата. Запознавайки се с изнесената информация разбрах, че има страшно много хора, които нямат това щастие и тази възможност.
Тяхната безкористност обаче непрекъснато се сблъсква със слухове и безпочвени обвинения, родени от някои порочни практики.
Виктория Димитрова – координатор на донорската програма: Дори сега да попитате тук донорите, които са, ще ви кажат, че с тях са се свързвали реципиенти и са им казвали, че е съвсем нормално те да ги заведат, но това не е така. Затова е нужна информираност.
Безвъзмездност, информираност и анонимност на донорите са най-важните принципи в техния етичен кодекс. И гаранция за здравето, също и въвеждането на информационно защитни системи в клиниките, прекратяване на практиките “довеждане” и “спазаряване” на донор.
Виктория Димитрова: Значи яйцеклетката е просто една клетка, това не е дете, това не е ембрион това не е мой наследник внук или дете. Тази жена може да бъде изнудвана реципиентката. Това е нещо, което пази и техните права в случая.
Близо 40 хиляди бездетни двойки имат нужда от чужда яйцеклетка. И майките вярват че осъзнато като кауза донорство е висша проява на човечност и съпричастност. И са готови да бранят тази кауза от всякакви търговски и неморални практики.
Още:
Трябва ви обезболяващо? Потърсете в кухнята – 8 страхотни идеи
Как да излекуваме кариесите си с натурални средства
Коментари