Всички статии / мелатонин
Влошаването на паметта е едно от най-разпространените оплаквания на хората над 45 години. Тези промени обикновено се обясняват с хормоналния дефицит и в частност с недостига на хормони в щитовидната жлеза.
Близо 9,0 милиона американци вземат приспивателни, за да предотвратят бесънието през нощта. Липсата на сън в продължение на дълъг период от време се отразява на психичното здраве, когнитивните способности и дори на физическото здраве.
Времената със силен стрес могат да повлияят на здравето, съня и цялостното ви чувство за благосъстояние. Докато хроничният дългосрочен стрес е зов за промяна на начина на живот и по-сериозна намеса, понякога преминаваме през стресови периоди, знаейки, че краят им се вижда.
Проучване показа, че спането в твърде светла стая може да доведе до качване на килограми, пише БиБиСи. Изследвани са жени, които спят в спални, където е толкова светло, че „може да се види другия край на стаята“. Учените обаче предупреждават, че все още няма достатъчно доказателства, които да ни накарат да си купим дебели завеси.
Задава се сезонът на черешите! Освен вкусен плод, се оказва, че те могат да облекчат болката, да ви помогнат срещу преждевременното стареене и да ви предпазят от редица заболявания.
Мнозина от нас възприемат съня като загуба на време и се опитват да го ограничат, доколкото е възможно. Време е да преосмислите отношението си към съня с още няколко любопитни факти:
Епифизната жлеза се счита за една от най-важните части на нервната система. Скрита между двете полукълба в мозъка, тя изработва серотонин, който се превръща в мелатонин. Продукцията му се стимулира от тъмнината и се потиска от светлина.
Все още няма единодушно мнение за това какво причинява пролетната умора – липсата на достатъчно светлина през зимните месеци, хормонални промени, свързани със смяната на времето, спад на кръвното налягане са някои от сочените фактори.