Всички статии / коледа
В старата българска народна традиция коледните празници съчетават характерни елементи на езичеството, гръкоримската празничност и християнството. Коледният цикъл от празници започва с 20 декември - Игнажден. Народът счита Игнажден за начало на новата година. Главен обичай на празника е полазът - посещението в чужда къща.
Има нещо различно в декември месец. Още с настъпването му, животът сякаш променя хода си. Започва да се движи по един различен начин и всичко, което се случва извън сценария. Това важи с пълна сила и за тренировките и храненето. Мнозина се държат така, сякаш, с приближаването на Коледните празници, настъпва краят на света.
Наричаме го българското вълшебно дърво. Известно е със здравината си (жилавост). Точно защото расте бавно, притежава здрава дървесина. У нас се срещат два вида – обикновен дрян (Cornus mas) и кучешки дрян (Cornus sanguinea ). В някои райони на Средна Азия и Европа се използва и за паркови насаждения. Дървесината му е твърда и от нея се изработват дръжки на инструменти, бастуни и др.
Боровите клонки са традиционна украса, която присъства почти във всеки дом на Коледа. Какво да правите коледното дръвче и клонките след като мине празника, ето няколко идеи от нас:
В култовата поредица “Сам вкъщи”, която телевизиите не спират да въртят по Коледа, героят на Маколи Кълкин е оставен да се справя сам с крадците у дома. Разбира се, хлапето прави всичко на шега и накрая е големият победител.