Проучване след проучване доказват, че черният шоколад е добро лекарство не само за разбито сърце. Придържайте се към шоколад с най-малко 70 процента какао и ще се радвате на много здравословни ползи – поне така твърдят учените!
Най-новите изследвания подкрепят твърденията , че черният шоколад има сърдечно-съдови ползи : 9-годишно шведско проучване установява, че повече от 31 000 жени, които яли една или две порции тъмен шоколад всяка седмица, са намалили риска от сърдечна недостатъчност с една трета.
Други статии:
Чудото „джинджифил” (без преувеличение!)
Авокадото – супер храна на 8000 години
Щитовидната жлеза – диригент на метаболизма
Друго дългосрочно проучване в Германия установява, че едно блокче тъмен шоколад на ден понижава кръвното налягане и намалява риска от инфаркт и инсулт с 39 на сто. Това се дължи на флавоноидите в какаото - антиоксидантни съединения , които повишават гъвкавостта на вените и артериите .
Изследователи от университета в Копенхаген пък установили, че тъмният шоколад е далеч по-засищащ, отколкото неговите по-леки цветни братя и сестри. Той намалява апетита за сладки, солени и мазни храни. Джакпот!
Междувременно, черният шоколад е любимото лакомство и на „полезните“ микроби в човешкия организъм, според учени от Университета в Луизиана. Когато започнат да „поглъщат“ шоколадовите молекули, микробите ги превръщат във вещества с особено силно противовъзпалително действие. Тези нови молекули се разпространяват из цялото тяло с кръвта и отстраняват възпаленията, предпазват сърцето и кръвоносните съдове от различни вреди.
Запазете лесно час онлайн за 217 лекари
Оказва се, че жените, които ядат ежедневно черен шоколад по време на бременността си, са по-способни да се справят със стреса. Също така, финландско проучване установява, че техните бебета са по-щастливи и се усмихват повече.
Черният шоколад може да не е враг на диабета! В италианско проучване, участниците, които всекидневно приемали блокче черен шоколад в рамките на 15 дни, постигнали спад на инсулиновата резистентност почти наполовина. Учените коментират, че флавоноидите увеличават производството на азотен оксид и това помага да се контролира чувствителността към инсулин.
Швейцарските учени са установили, че когато много тревожни хора хапват около 45 грама тъмен шоколад всеки ден в продължение на две седмици, техните нива на стрес хормоните значително намаляват и метаболитните ефекти на стреса са частично смекчени.
Изследователи от Лондон наскоро са тествали слънцезащитните способности на шоколадовите флаваноли. След 3 месеца ядене на шоколад с високо съдържание на флаваноли, кожата на хората в експеримента се зачервявала на слънце двойно по-бавно (фектът от изгаряне се забавя).
A университета в Нотингам са установили, че приемът на какао увеличава притока на кръв към ключови части на мозъка в продължение на 2 до 3 часа, което би могло да подобри производителността и бдителността в краткосрочен план.
Други изследователи от Оксфордския университет са разглеждали дългосрочните ефекти на черния шоколад относно мозъка чрез проучване на хранителния режим на повече от 2000 души над 70-годишна възраст. Те установили, че тези, които консумирали богати на флаваноли шоколад, вино или чай, получават по-добри резултати на когнитивни тестове.
Едно проучване установява, че шоколадът успокоява кашлицата почти както и кодеина, благодарение на съдържанието на теобромин. Този химикал може да потисне дейността в част от мозъка, наречена „блуждаещ нерв”. При това шоколадът няма негативните странични ефекти на кодеина!
В южноамериканските нации има традиция още от 16-ти век за лечение на диария с какао. Учени от Оукланд открили, че какаовите флавоноиди се свързват с протеин, който регулира секрецията на течности в тънкото черво, което потенциално спира разстройството.
Какво чакате още? Напред към черния шоколад!
Коментари