Две или повече чаши кафе на ден могат да намалят риска от цироза с 66 процента. Новото проучване, публикувано в специализирания журнал “Хематолъджи”, ще зарадва не само любителите на ароматната напитка споделя в. 24 часа. А и всички, които се тревожат за черния си дроб.
При цироза част от органа “излиза от строя” заради разрастване на съединителната тъкан - фиброза. Заболяването се свързва най-често с прекомерно пиене или с увреждания от тежките видове хепатит B и C. “Медикъл нюз тъдей” също наскоро публикува данни за добрия ефект на кофеина върху здравето - намалява опасността от рак на черния дроб, както и нагласите за самоубийство.
Ако човек приема към 200 мг кофеин всекидневно, би могъл да подобри и паметта си, се твърди в заключението от проучването на екипа сингапурски учени начело с д-р Уун Ко.
Колко кофеин съдържа едно кафе, зависи от вида му и от начина на приготвяне. Но се смята, че не е под 40 до 75 мг за чаша средно еспресо. По-силните дават около 100 мг, инстантните - към 200. В продължение на 20 г. екипът на д-р Ко изследвал върху 63 000 доброволци над 45-годишна възраст как влияе приемът на кафе, алкохол, черен и зелен чай и безалкохолни напитки върху вероятността за цироза и смърт. Само кафето показало ясна тенденция към намаляване на риска.
Логично при алкохола се открила категорична тенденция да влияе зле на черния дроб. Кръгло 15 000 от участниците починали по време на изследването, като смъртта на 114 била причинена директно от цироза на черния дроб.
Отчетено било, че консумацията на повече от 20 г етанол (алкохол) всеки ден увеличава риска от фибрози в дроба. Докато 2 до 4 средно силни чаши кафе намалявали с около две трети вероятността за цироза. Екипът на д-р Ко забелязал и разлики от ефекта на кофеина за различните видове хепатит.
“Изследването изяснява досегашните разминавания относно ефекта на кофеина при проучвания върху западноевропейци и азиатци и смъртност вследствие на цироза на черния дроб”, обяснява д-р Ко.
Още статии:
Как да контролираме нивото на холестерола в кръвта без лекарства
Резултатите от проучването показват, че ползите от кафето са по-малки при населението на Азия заради доминиращия там хроничен вирусен хепатит В. При младото поколение обаче реакцията към кафето се доближава към отчетените данни в западния свят. Обяснява се с все по-широкото налагане на такъв стил на живот в цял свят. В САЩ, а вече и в доста други държави приемът на кофеин не се изчерпва с кафето. Допълва се от енергийните напитки, които включват ободряващата съставка. Затова и при изчисляването на общото количество те задължително трябва да се слагат в сметката, предупреждават лекарите.
Учени от Харвардския университет пък анализирали данните за влиянието на кофеина от 3 големи американски проучвания върху общо над 205 000 доброволци. Вземали предвид всеки приет милиграм от масовите безалкохолни напитки, че даже и от шоколад.
Резултатите показали, че малко над 70 процента от приема на кофеин все пак идва от изпитото кафе. При анализа учените установили, че от 2 до 4 чаши – смятани за безопасната мярка при здрави хора, намаляват риска от самоубийство. Суицидните мисли били много по-чести при хора, които не пият кафе или пък си вземат безкофеиново. Екипът обаче отчел, че повече от 4 чаши дневно могат да имат обратен ефект - засилвали вероятността от депресия.
В полезните малки дози кофеинът стимулира централната нервна система и действа като лек тоник на настроението и самочувствието. Веществото засилва производството на два важни хормона - допамин и серотонин, които се свързват с чувството за щастие и удоволствие.
Коментари