Блог

Как да се избавим от камъните в бъбреците?

Как да се избавим от камъните в бъбреците?

Интервю с д-р Рафаел Мирчов – Началник на Отделението по урология към МБАЛ „Вита”

 

Д-р Мирчов, кои са най-честите причини за образуването на камъни в бъбреците?

Причините за образуването на камъни в бъбреците са комплексни. Най-общо казано камъните се образуват, когато нещо не достига или е в излишък в състава на урината и също така, когато не приемаме достатъчно вода. Водата е необходима, за да разтвори всички филтрирани от кръвта ни отпадъчни вещества. Понякога придобит или вроден недостиг на някои вещества потиска изкристализирането на бъбречните камъни.

 

Рисковите фактори за образуване на камъни в бъбреците са: хиперкалциурията (наличие на много калций в урината), хипероксалурия (голямо количество оксалати в урината), хиперурикозурия (наличие на много пикочна киселина в урината), хипоцитратурия (намалено количество на цитрати в урината), бактериални инфекции в урината, цистинови камъни, недостатъчен прием на вода и малък обем урина (концентрирана урина).

 

Какво сочат Вашите наблюдения – повече мъже или жени страдат от бъбречно-каменна болест и на каква възраст са повечето Ви пациенти с това заболяване?

В момента в България около 600 хиляди души страдат от бъбречно-каменна болест /нефролитиаза/, като това представлява около 7-8% от населението на страната. Хората, които се очаква до края на живота си да образуват бъбречни камъни, са над 800 хиляди. България се счита за ендемичен район за бъбречно-каменна болест, със значително по-висока честота на заболяването от средната за Европа.

 

Моите наблюдения са, че два пъти по-често боледуват мъжете. Болестта за съжаление засяга не по-малко младите, включително и децата.

 

Какви са познатите методи за диагностика на бъбречно-каменната болест?

Най-широко разпространеният и достъпен за всички метод на диагностика е ехографията. Когато чрез нея се диагностицира затруднено оттичане на урина в един от бъбреците, най-често в следствие на придвижил се камък по пикочопровода, е необходима допълнителна образна диагностика. Най-често това са: рентгенография на пикочната система, венозна урография - много ценен и информативен за уролога метод, компютърната аксиална томография, по-рядко ядрено-магнитен резонанс /ЯМР/. Като допълнителни изследвания, понякога се налага извършване на радиоизотопна нефрография и динамична бъбречна гамакамерна сцинтиграфия. Допълнителни необходими изследвания са и лабораторните: пълна кръвна картина, биохимични кръвни анализи, урина за пълен химичен анализ, седимент и микробиология. Те дават ценна информация за състоянието на пациента, наличие на инфекции в кръвта или урината, натрупване на отпадъчни елементи в кръвта в следствие на затруднена функция на бъбреците.

 

Как да се избавим от камъните в бъбреците? С какви методи работите Вие?

На първо място е нужна профилактика. Хората трябва да проявят желание и осъзнаят необходимостта от ежегодни профилактични прегледи тогава, когато нямат оплаквания. Когато вече имаме диагностициран конкретен проблем, следва обсъждане с пациента на методите за справяне с него. Те биват неинвазивни или инвазивни (хирургични). Най-популярният неинвазивен метод е екстракорпоралната литотрипсия - извънтелесно разбиване на камъка.

 

Инвазивните методи, които най-често се прилагат, са няколко:

  • Ендоскопия. Урологът прониква под оптичен контрол до мястото на конкремента по хода на естествените пикочни пътища, като пристъпва към ултразвукова или лазерна деструкция на конкремента.
  • Перкутанна нефростомия с литолапаксия /нефроскопия/. Под ехографски и рентгенов контрол се прониква през кожата до бъбречния леген, където се извършва деструкция на камъка с екстракция на фрагментите.
  • Отворена хирургия - традиционен класически разрез за достигане до болния орган.
  • Лапароскопски - минимално инвазивен метод. През малки отвори на кожата (без разрез) се прониква до уретера, пикочния мехур или легенчето на бъбрека, където се намира конкрементът.

 

Какви са предимствата на безкръвните методи пред класическите?

Изборът на конкретен оперативен метод е следствие от проведена дискусия между пациента и лекаря, като преценката на урологът тук е с най-голяма тежест, тъй като понякога хирургичното и анестезиологичното време става дълго, увеличава се рискът за болния тогава, когато не е навременно преценен за отворена оперативна интервенция и т.н.

 

Предимствата, когато пациентът е подходящ за безкръвна операция, са свързани най-вече с по-краткия болничен престой и по-бързото възстановяване, особено, когато пациентите имат и придружаващи хронични заболявания.

 

24 ноември - Ден на отворените врати в Урологичното отделение на МБАЛ "Вита"

МБАЛ „Вита” организира Ден на отворените врати за своите пациенти в Урологичното отделение на болницата. Срещата ще бъде на 24 ноември, от 13:00 ч., на ет. 5 в болницата и ще бъде водена от д-р Рафаел Мирчов – Началник на Отделението по урология в МБАЛ „Вита”. Темата на дискусията ще бъде „Камъни в пикочните пътища – методи за лечение”.

 

Всички, желаещи да се присъединят към Деня на отворените врати в Урологичното отделение на „Вита”, трябва да се запишат за участие на тел: 02/960 49 84

 

Свързани статии:

Как да опазим бъбреците си здрави

Правила за здрави и функциониращи бъбреци

10 натурални начина да се отървем от камъни в бъбреците

 

Автор: 24chasa.bg

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Наистина ли витамин Д е толкова важен за организма

Наистина ли витамин Д е толкова важен за организма

Следваща статия
Чудодейна гъба „бразилски бадем“ предпазва от рак

Чудодейна гъба „бразилски бадем“ предпазва от рак

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар