Блог

Тайните на зехтина и някои негови нетрадиционни приложения

Тайните на зехтина и някои негови нетрадиционни приложения

Зехтинът е първото растително олио, което хората започват да използват. Добиват го още преди 5000 г. в Древна Гърция. В последните години у нас зехтинът набира все по-голяма популярност. Но какво по-точно представлява и как се извлича?

 

Зехтинът всъщност е „натурален сок” от маслини. След като се наберат маслините се слагат в специална машина и се притискат силно докато се превърнат в паста. След това им се добавя вода, за да могат молекулите мазнина да се съединят. Впоследствие пресованите маслини се слагат в центрофуга и по този начин се отделя сместа от олио и вода от маслинената паста. Накрая зехтинът и водата се разделят. Добитият по този начин зехтин се нарича студено-пресован или Extra virgin olive oil. Останалата паста може да бъде подложена на същата обработка повторно – извлеченото олио се нарича Virgin Olive Oil. Накрая сместа, която остава, се подлага на термична обработка с пара – добитото по този начин олио се нарича Olive oil. Някои производители обработват останалата маслинова каша с химия (хексан) и така получават Pomace oil – както се досещате в този вид олио не се съдържат полезни вещества.

 

Зехтинът може да се консумира суров или да се използва за готвене. Заради високото съдържание на мононенаситени мазнини (които са изключително полезни за човешкия организъм) зехтинът е стабилен и топлинната обработка не нарушава структурата му. Поради това специалисти го препоръчват за готвене на ниски и средни температури. Над 216 градуса Целзий обаче връзките на молекулите му се разрушават и полезните вещества в него намаляват значително.

 

Както е добре известно, когато се консумира в сурово състояние, зехтинът носи безброй ползи за здравето (намалява холестерола, добър е за сърцето, понижава кръвното налягане и удължава живота), в допълнение този вид олио е чудесно козметично средство – може да се използва за овлажняване и подмладяване на кожата (спира дори появата на стрии при бременни) и е чудесна маска за коса – прилага се самостоятелно или в комбинация с яйце. А ето и някой по-нетрадиционни приложения на „зеления елексир”:

 

Намалява броя на белите косми в косата – зехтинът съдържа пигменти, които ще позволят да възвърнете цвета на косата си. За целта правете маска поне веднъж седмично.

 

Премахва целулит – смесете използвано и изсушено мляно кафе със зехтин и със сместа масажирайте, където е необходимо. Същата смес можете да използвате и като балсам - нанесете на косата си преди да измиете с шампоан.

 

Подобрява паметта – според проведени изследвания зехтинът възпрепятства появата на Алцхаймер, а понякога дори може да възвърне паметта на хора, засегнати от болестта – за по-добра памет приемайте две чаени лъжици студено-пресован зехтин на ден.

 

Намалява чувството за глад – специално за всички, които са на диета: зехтинът дава бързо чувство за ситост и намалява желанието за хапване на сладки неща – за целта добавяйте малко зехтин при всяко хранене.

 

Лекува пърхот – затоплете зехтин до 30-40 градуса Целзий и нанесете върху косата преди лягане. Повтаряйте процедурата на всеки 3-5 дни или до изчезване на пърхота.

 

Добро средство против болки в ухото – натопете памук в зехтин и внимателно нанесете на входа на ушния канал, като можете преди това леко да затоплите леко олиото.

 

Премахва акне – смесете 4 чаени лъжици сол и 3 чаени лъжици зехтин. Леко масажирайте лицето си със сместа, оставете 1-2 минути и след това измийте с топла сапунена вода. Правете тази маска всеки ден в продължение на 1 седмица, а след това започнете да правите процедурата два или три пъти на седмица. Как действа? Солта изчиства порите на лицето посредством ексфолиация, а зехтинът възстановява естествената влажност на кожата.

 

Може да се използва като витаминна добавка – освен всички благоприятни за здравето ефекти, две чаени лъжици зехтин на ден доставят 100% от необходимия дневен прием на витамин Е.

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Химията, с която се храним

Химията, с която се храним

Следваща статия
Кафето, моят приятел

Кафето, моят приятел

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар