Яденето е необходима практика, която е предназначена за подхранване на телата ни с горивото, което е необходимо, за да работим на оптимални нива. Въпреки това, лошо производство на храни и хранителни навици компрометират и водят до множество проблеми с храносмилането, което отваря вратите за всякакви видове болестни процеси.
Когато ядете, обмислете възможността да правите тези много лесни промени, за да гарантирате, че храносмилането ви върви много по-гладко и следователно ще се чувствате много по-добре след хранене.
Дъвчете старателно храната
Храносмилането започва веднага след като храната навлезе в устата ви. Когато дъвчете, вие механично разграждате вашата храна. Секретират се ензими от слюнчените и паротидните жлези, които химически започват да разграждат храната.
Повечето хора дъвчат храната си между 7 и 14 пъти на хапка, която е доста по-малко от препоръчваното 30 до 50 пъти на хапка, за смесване на храната със слюнка, за да се гарантира оптимално храносмилане.
В резултат на нашите слаби навици на дъвчене, първият етап от храносмилането е нарушен, което затруднява втория етап да завърши работата си ефективно.
Избягвайте пиенето на вода, сок, мляко или алкохол по време на хранене
Чест навик по време на хранене е да се консумира някакъв вид напитка, най-често вода, мляко, сок или алкохол. Това се е превърнало в обичаен навик, който се намесва пряко в процеса на храносмилането (студените напитки пречат дори повече).
Водата и повечето други напитки трябва да се консумират 30 минути или повече преди ядене и трябва да се избягват, докато храната не е усвоена правилно. Това се дължи на факта, че те пречат на стомашната киселина и следователно възпрепятстват втория етап на смилане. Добавете и усложняващите фактори като захари в сок, мляко и алкохол, и храносмилателният процес става още по-компрометиран.
Ако пиете нещо непосредствено преди или по време на хранене, нека това да бъде ензим или богата на пробиотик напитка, като кефир или ябълков оцет и не прекалявайте.
Подобрете вашите хранителни комбинации
Не само, че трябва да гледаме видовете храни, които ядем, но също така трябва да се гледа комбинирането им, тъй като добрите храни могат да бъдат в ужасна комбинация и да попречат на храносмилателния процес.
Някои чести правила за съчетаване на храни включват:
– Яжте плодове или сладки храни самостоятелно, на празен стомах.
– Яжте животински протеин със зеленчуци без скорбяла.
– Яжте зърна или храни, съдържащи скорбяла със зеленчуци без скорбяла.
– Яжте ферментирали храни с всяко хранене, за да помогнат в храносмилането.
Следването на тези общи правила ще гарантира по-ефективен процес на храносмилателнето.
Не се поддавайте на изкушението да преяждате
Понякога храната е прекалено добра, за да се спре яденето, това е особено преобладаващо по време на празниците, когато сме склонни да си угаждаме прекалено с всички ястия и лакомства пред нас. Във времена като тези е важно да имате някаква сдържаност и да разпределяте приема на храна, така че да не се претоварва храносмилателната ви система.
Добро правило е да се яде, докато сте около 80% сити, оставяйки на разположение 20% за разграждане. По този начин няма да претоварите храносмилателната система и да оставите несмляна храна, която ще направи по-токсична реакция, отразяваща се на храносмилането в бъдеще.
Свързани статии:
6 навика, които ни състаряват преждевременно
5 навика, които ще ни помогнат да отслабнем
10 разпространени навика, които сериозно увреждат бъбреците ви
Автор: biopogled.com
Коментари