Блог

Времето на чая идва. Как да го пием правилно и за какво да внимаваме?

Времето на чая идва. Как да го пием правилно и за какво да внимаваме?

С първите хладни септемврийски дни, все по-често посягаме към чая. Правилата за правилното му съхранение , приготвяне и пиене уж ги знаем, а все не ги спазваме. Къде бъркаме?
 

 

Забравете за врял чай
 

Горещият чай не е полезен за гърло, хранопровод и стомах, а също и за ливицата на устата. Освен че може да ги изгори,  още повече ще възпламени възпаленото гърло. Идеята е чаят да се пие топъл, за да може тялото да се изпоти и да излезнат навън токсините. Специалистите казват, че  температурата на топлия чай не трябва да надхвърля 56 С.
 

 

Внимателно със студената напитка
 

За разлика от топлия чай , която зарежда с бодрост, пояснява съзнанието и зрението, студеният   задържа студа и течности в организма. Най-добре е да се пие не леден, а леко хладен.
 

 

Кога да пием силен чай (зелен, черен)?
 

Не прекалявайте с него, съдържащите се танини може да предизвика обратния ефект – главоболие и безсъние. Вземането на силен чай на гладно може да създаде проблеми със стомаха и далака.
 

 

„Не” на дългата запарка
 

Ако запарвате чая твърде дълго, съдържащите се в него феноли, липиди и леки масла, започват свободно да се окисляват. Това лишава напитката от прозрачност, вкус и аромат,  но и намалява полезността му заради окислените в чаените листа витамини С и Р и др. ценни вещества.
 

 

Не прекалявайте с многократна запарка
 

Първата запарка извлича 50 % от активните вещества, втората – 30 %, а третата –около 10% , а четвъртата – едва 1-2%, съветват руски специалисти, цитирани от „ Гастрономическая правда”. Ако продължително запарвате чая, в него могат да попаднат и вредни вещества, тъй като те се отделят последни.
 

Запарка „по европейски” ще рече, че във всяка чаша се слага дозата и се кисне 5-10 мин.


Преди или след ядене?
 

Чаят, изпит непосредствено преди хранене разрежда слюнката и стомашния сок. Най-добре е да се взема 20-30 мин. преди ядене.  Не е добра идея да го пиете и след нахранване. Това води до втвърдяване на белтъчините и желязото в храната и до по-лошото й усвояване от организма.
 

 

Не пийте лекарства с чай!
 

Дъбилните вещества в чая  и най-вече танина, от който  медикаментите образуват утайка, пречат те да се усвоят добре.
 

 

Какво да правим с вчерашния чай?
 

Престоялата 24 ч. напитка не само е загубила витамините си, но и заради съдържанието на протеини и захари се превръща в идеална хранителна среда за бактерии. Най-добре е  той да се използва за външна употреба, тъй като  е богат на киселини и флуор  и спира кръвотечението на капилярите. Ето защо е подходящ за жабурене на устата при възпаления на венци, болести на езика, екземи, гнойни пъпки, повърхностно увреждане на кожата. Изплакването на зъбите сутрин е по-добре да е преди храна. Може и след нахранване, защото оставя свежо усещане.
 

Промиването на очите с  вчерашен чай намалява неприятните усещания от появата на кръвоносна мрежичка в склерата на окото, след плач. 

 

Свързани статии:

Чудото на България, наречено мурсалски чай – рецепти и съвети

Зелена светлина за зеления чай

Чаша черен чай на ден подмладява и снема стреса

 

Автор: zdravnitza.com

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
freegreatpicture.com
Предишна статия
Изследвания без нужда: В 9 инвазивни кардиологии източват НЗОК със здрави сърца

Изследвания без нужда: В 9 инвазивни кардиологии източват НЗОК със здрави сърца

Следваща статия
3 начина за премахване на торбичките под очите у дома

3 начина за премахване на торбичките под очите у дома

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар