С първите хладни септемврийски дни, все по-често посягаме към чая. Правилата за правилното му съхранение , приготвяне и пиене уж ги знаем, а все не ги спазваме. Къде бъркаме?
Забравете за врял чай
Горещият чай не е полезен за гърло, хранопровод и стомах, а също и за ливицата на устата. Освен че може да ги изгори, още повече ще възпламени възпаленото гърло. Идеята е чаят да се пие топъл, за да може тялото да се изпоти и да излезнат навън токсините. Специалистите казват, че температурата на топлия чай не трябва да надхвърля 56 С.
Внимателно със студената напитка
За разлика от топлия чай , която зарежда с бодрост, пояснява съзнанието и зрението, студеният задържа студа и течности в организма. Най-добре е да се пие не леден, а леко хладен.
Кога да пием силен чай (зелен, черен)?
Не прекалявайте с него, съдържащите се танини може да предизвика обратния ефект – главоболие и безсъние. Вземането на силен чай на гладно може да създаде проблеми със стомаха и далака.
„Не” на дългата запарка
Ако запарвате чая твърде дълго, съдържащите се в него феноли, липиди и леки масла, започват свободно да се окисляват. Това лишава напитката от прозрачност, вкус и аромат, но и намалява полезността му заради окислените в чаените листа витамини С и Р и др. ценни вещества.
Не прекалявайте с многократна запарка
Първата запарка извлича 50 % от активните вещества, втората – 30 %, а третата –около 10% , а четвъртата – едва 1-2%, съветват руски специалисти, цитирани от „ Гастрономическая правда”. Ако продължително запарвате чая, в него могат да попаднат и вредни вещества, тъй като те се отделят последни.
Запарка „по европейски” ще рече, че във всяка чаша се слага дозата и се кисне 5-10 мин.
Преди или след ядене?
Чаят, изпит непосредствено преди хранене разрежда слюнката и стомашния сок. Най-добре е да се взема 20-30 мин. преди ядене. Не е добра идея да го пиете и след нахранване. Това води до втвърдяване на белтъчините и желязото в храната и до по-лошото й усвояване от организма.
Не пийте лекарства с чай!
Дъбилните вещества в чая и най-вече танина, от който медикаментите образуват утайка, пречат те да се усвоят добре.
Какво да правим с вчерашния чай?
Престоялата 24 ч. напитка не само е загубила витамините си, но и заради съдържанието на протеини и захари се превръща в идеална хранителна среда за бактерии. Най-добре е той да се използва за външна употреба, тъй като е богат на киселини и флуор и спира кръвотечението на капилярите. Ето защо е подходящ за жабурене на устата при възпаления на венци, болести на езика, екземи, гнойни пъпки, повърхностно увреждане на кожата. Изплакването на зъбите сутрин е по-добре да е преди храна. Може и след нахранване, защото оставя свежо усещане.
Промиването на очите с вчерашен чай намалява неприятните усещания от появата на кръвоносна мрежичка в склерата на окото, след плач.
Свързани статии:
Чудото на България, наречено мурсалски чай – рецепти и съвети
Зелена светлина за зеления чай
Чаша черен чай на ден подмладява и снема стреса
Автор: zdravnitza.com
Коментари